Design Cabinet CZ

30.05. 2018

Co mě zaujalo v Miláně? Firma Zanat!

Novinky

Pavel Kopřiva

Důvod, proč jsem si vybral právě tuto firmu na milánském Salone Internazionale del Mobile? Tato firma mě nejen oslovila původem a příběhem, ale také designem a zpracováním výrobků. Vytváří různorodý dřevěný nábytek, který si zakládá na dlouholeté tradici a ruční výrobě, což je jeden z hlavních aspektů, které mi je velmi blízký. Řemeslná dílna vznikla v roce 1927 v Bosně a Hercegovině, a od této doby aktivně své produkty vyrábí. V době světových válek se potýkala s mnoha problémy, až málem zanikla.

Kvalita a jedinečnost rozdílných návrhů (od jídelních stolů až po interiérové doplňky) získala globální uznání a některé produkty jsou pod státní ochranou jako součást národní kulturní památky v Bosně.  Právě v roce 2014 dostala tato firma díky nominaci vlády Bosny a Hercegoviny do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tato rodinná společnost může hrdě říci, že patří do kategorie evropských rodinných firem, které se díky generacím nekompromisní kvality a kvalitního designu staly symbolem pro celý svět.

Designerský tým tvoří pouze osm lidí, kteří stojí za vznikem většiny kvalitních návrhů. Za zmínku stojí například vypíchnout jejich jídelní stoly, které jsou naprosto úchvatné, a jak už bylo několikrát řečeno, kvalitně zpracované. Mým favoritem je jídelní stůl Unna. Jedná se o víceúčelový stůl, který je velice lehký, ale zároveň vyroben z masivního dřeva. Stůl může být prodloužen o 50 nebo až o 100 centimetrů dvěma prodlužovacími listy, které jsou pohodlně uloženy pod hlavní deskou stolu. Autorem tohoto elegantního designu je Monica Försterová. Rád bych upozornil na další design této designérky, a to interiérové mísy, které kombinují lehké dřevěné mísy s ručně vyřezávanými stojany. Za zmínku stojí právě variabilita kombinace různě barevných dřev spolu s profesionálně provedeným řezbářským dekorem.

Poslední design, který mě zaujal je křeslo Igman Lounge, jehož autorem je Harri Koskinen. Toto křeslo jsem měl možnost v Miláně  i vyzkoušet a můžu říct, že je naprosto dokonalé, a to díky jednoduché kulaté kontrakci a spojením s koženým polštářem. Další plus je opět variabilita barevnosti dřev, zákazník si může vybrat až z 9 druhů dřevin.

Foto: Pavel  Kopřiva a http://www.zanat.org/en

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu