Design Cabinet CZ

29.09. 2017

Co všechno se vyrábí z PET

Novinky

Z použitých PET láhví se vyrábějí šaty, ale také náročné stavební prvky. Je 100 % recyklovatelný, a je tak zdrojem pro další výrobu. Z recyklovaných PET láhví se opět vyrábějí nové. Více než čtvrtina každé jednorázově použité PET láhve je již z recyklovaného materiálu. Podle studie výroby a recyklace PET nápojových láhví v Německu v roce 2015 je 121 kilotun PET použito k výrobě láhví.
Dále se vyrábí kuchyňský nábytek. Povrchová fólie kuchyňského nábytku je vyrobena ze 100 % z PET. Pro výrobu černé plochy je třeba 25 půllitrových láhví rozměru 40×80 cm.
Celá kolekce šatů švédského módního řetězce H&M je z recyklovaného polyesteru Bionic. Materiál se vyrábí z plastového odpadu sebraného z mořských pláží. Již v roce 2016 módní dům vybavil švédský tým na letní olympijské hry v Rio de Janeiro oděvy částečně z PET.
Automobilka Opel spotřebuje ročně 45 000 tun recyklátu pro nové vozy. Uzávěry PET láhví tvoří základ granulátu, ze kterého mimo jiné jsou úchyty nárazníků a tělesa světlometu.
Školní batohy a tašky jsou vyrobeny ze 100 % recyklovaných PET láhví. V posledních pěti letech bylo k tomuto účelu použito asi 47,2 mil. Použitých půllitrových láhví.
Firma Pflüger TOB vyrábí tepelně optimalizované stavební doplňky Kerdyn Green FS

z recyklovaných PET láhví. Materiál je rezistentní k vodě a je také vhodný pro tepelnou izolaci. Desku o tloušťce 60 mm (2 440×1 005 mm) s hustotou 115 kg/m³ je možno vyrobit z 1000 PET láhví.
Budova Ecoark Taiwan dokazuje, že vyfukováním použitých láhví a dalších dutých plastových obalů vznikne stavební materiál. Stěny domu Ecoark se skládají z 1,5 mil. těchto forem. Způsob zpracování a stavba domu byly navrženy tchajwanským architektem Arthurem Hua.

Převzato z www.packaging-cz.cz

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu
  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
  • Česká Stavební Akademie