Design Cabinet CZ

18.12. 2017

Darek Zahálka_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2017

rozhovory

Darek Zahálka z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze získal za Electrobus pro Škoda Electric ocenění Excelentní studentský design, Cenu Unie profesionálních designérů ČR a Cenu Národního technického muzea.

Darku, zadání bylo „elektrobus“. Přímo vás oslovila Škoda Elektric? Takhle běžně funguje Ateliér průmyslového designu, že vás osloví, nebo vy oslovíte někoho konkrétního, s nímž spolupracujete a vyvíjíte daný projekt?

To ani nevím, jestli náš asistent oslovil je, nebo oni nás. Je to nejlepší, dělat rovnou pro někoho, kdo dává reálné požadavky. Na tom se člověk může nejvíce naučit, než si něco vymýšlet. Vymýšlet si můžou studenti v prváku, a pak už se tvoří naostro.

Co si na svém návrhu nejvíce ceníte a proč myslíte, že ho ocenila odborná porota?

Svým návrhem si nic nekompenzuji, nehoním si na tom své ego. Dělám autobus pro to, aby byl autobus, pro všechny, a ne abych já jako designér ukázal, že umím udělat nějakou křivku.

Vytváření jakých návrhů Vás baví nejvíce?

Nejvíc mě baví reálné projekty. Mám k tomu blízko, protože jsem vyučený automechanik, takže vím, jak ty věci uvnitř fungují. V oboru mám i kamarády, kteří jezdí například s náklaďáky, takže mám s kým intenzivně konzultovat. Velký dík patří Ondřeji Málkovi (řidič autobusu), se kterým jsem se v hodně věcech radil a on mi ihned dal úžasnou zpětnou vazbu. Bez něj by ten autobus nebyl nikdy takový jaký je.

Myslíte, že Vám může pomoct ocenění, nebo vůbec názory zvenku od odborníků, v realizaci projektu?

Proto to ti odborníci dělají, aby vytvořili podporu designérům vůči nevzdělaným v oboru. Myslím, že mi to přinese zlepšení vyjednávací pozice při případné realizaci projektu, vzhledem k tomu, že se jedná o milionové zakázky, tím nemyslím pro toho designéra, ale pro tu firmu, která výrobí sady autobusů.

 

http://www.studentskydesign.cz/cs/2017/winner

Více projektů Darka Zahálky na https://www.artstation.com/dronmo

 

Autor: Kateřina Kostková.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
  • Slovenské centrum dizajnu
  • Česká Stavební Akademie