Design Cabinet CZ

20.10. 2021

David Síla

rozhovory

Rozhovor k Národní ceně za studentský design 2021

Jak ses dostal k designu porcelánu? Byla cesta k tomuto oboru pro tebe snadná nebo obtížná ?

K porcelánu jsem se dostal vlastně docela náhodou. Vystudoval jsem nejprve obor Produktový design pod vedením Marcela Mochala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Poté jsem chtěl v tomto směru pokračovat dále na FUD UJEP v Ústí nad Labem, kde jsem se však na obor Produktový design nedostal. Naštěstí vedoucí ateliéru Jan Čapek mě poslal o patro níže, kde jsem dostal možnost absolvovat pohovor a ukázat své portfolio právě v ateliéru Design keramiky Antonínu Tomáškovi. Byl jsem přijat. O porcelánu jsem tehdy nevěděl téměř nic, ale postupem času jsem se více a více seznamoval s tímto materiálem a práce s ním mě začala více bavit a fascinovat.

Jak Tě napadlo zpracovávat zrovna téma přípravy čaje a kávy? A co sám piješ radši?

Samotný nápad a první prototyp porcelánového frenchpressu vznikl o několik let dříve, když jsem zpracovával klauzurní práci na téma nápoj. V té době jsem se začal zajímat o filtrovanou kávu a chtěl jsem proto vytvořit produkt, který bude užitečný, praktický a esteticky čistý svým materiálem a tvaroslovím. Tehdy vznikla tato konvička jen jako studentská práce, která ještě neměla vychytané všechny mouchy. V roce 2019 mi Antonín Tomášek nabídl spolupráci na designu kolekce pro přípravu filtrované kávy nebo čaje pro porcelánovou manufakturu Rudolf Kämpf s tím, že do kolekce zařadí také můj návrh porcelánového frenchpressu. Design se upravil pro limity a možnosti výroby do současné finální podoby. Káva je v naší společnosti podávána častěji než třeba sypaný čaj, tudíž k ní mám asi bližší vztah, ale osobně si dopřávám oba nápoje každý den.

 

S jakým největším problémem ses při návrhu produktu potýkal?

Asi technické a výrobní limity. Při navrhování produktu do manufakturní výroby bylo třeba myslet také na to, jakým způsobem, a jakými technologiemi se bude vyrábět. Pro naše účely bylo v některých případech třeba vymyslet nové výrobní pomůcky a nástroje k vyřešení určitých kroků výroby.

 

Proč si zvolil název Solo?

Solo je název celé kolekce pro přípravu filtrované kávy a čaje pro porcelánku Rudolf Kämpf zahrnující nejen frenchpress, ale také dripper, sítko, nebo konvici na čaj. Každý produkt je nabízen ve dvou velikostech S a L (Small Object/ Large Object) proto název Solo.

 

Kde hledáš inspiraci pro svoji práci?

Inspiruje mě určitá primitivnost jednoduchých funkčních principů a tvarů. V tomto případě využití válce a kruhu. Vertikalita versus horizotalita. V současné době mě také baví kombinovat funkcionalistický přístup s určitou nahodilou estetikou. Další inspirací je pro mě fenomén DIY.

 

Na čem momentálně pracuješ?

Právě jsem úspěšně dokončil svou diplomovou práci, kterou osobně považuji za svůj zatím nejzdařilejší projekt. Zabývám se inovací technologie "zatáčení dutého sortimentu" a její implementací do porcelánové manufakturní výroby. Navrhl jsem nízkonákladový výrobní postup, který má za cíl snížit odpadovost a zmetkovitost. Benefitem této techniky je také docílení pokaždé originálního kusu díky otisku kartonového pruhu, který se vkládá do formy. Touto technologií vznikla kolekce mělkých a hlubokých mís s názvem “D”. Projekt chci dále rozvíjet a celý průběh je možné sledovat na mém instagramu.

 

Co Tě kromě práce / designu naplňuje? Jak trávíš volný čas?

Posezení s kamarády u piva, kytara, hudba, šachy, fotbálek, longboard, výlety do přírody, procházky, výstavy, kino. Je toho spousta.

 

Naučil ses v poslední době něco nového?

Stojku na hlavě.

 

Jak si prožíval pandemii? Pomohl ti například lock-down k soustředěnější tvorbě, nebo naopak?

Těžko říct. Tím, že nebylo možné pracovat ve školních dílnách jsem se během navrhování diplomky více zaměřil na teoretickou část. Četl jsem si odbornou literaturu o teorii a historii designu, zejména o hnutí Arts and Crafts a přemýšlel více o poslání a smyslu designu. Takže z tohoto pohledu mi lock-down pomohl.

Děkuji za rozhovor.

Kristýna Fabiánová

Více informací v přílohách a na: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/464/

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu