Design Cabinet CZ

17.11. 2012

„Děláme vlny” – Dělají dobré vlny

Recenze

Vlny v NODu rozvlnili v příjemné povídání Maxim Velčovský a Jaroslav Wertig jako zástupci tématu architektury, a modní návrhářky, mezi kterými byly například Mirka Talavašková nebo Kristýna Nováková, jako zástupkyně světa módy.


Po úvodní informaci Veroniky Ruppert*, že pro nás byly vybrány ty nejpohodlnější židle v NODu a máme si to pěkně užít, jsem na konci přednášky sice necítila svůj zadek, ale první vlny Shape & Vision jsem si opravdu užila.

První část, věnovaná architektuře, je založená na sestříhaném dialogu hostů Adama Gebriana v pořadu Bourání do 2-4 minutového monologu, který je tématickým předskokanem následujícím otázkám a diskuzi.
Všechny hosty z Bourání mám naposlouchané, a tak to pro mě nebyla žádná novinka slyšet jejich záznam. Co však bylo jiné, a taky mě to odvedlo od mého nápadu uveřejnit zde ty sestříhané verze, byl kontext.
Byl pátek, z vedlejší místnosti byly slyšet splývající rozhovory v jednu těžkou a kouřem dotvářenou mlhu, na stolech byla sýrová srdíčka, modní kolekce mi tančila nad hlavou a do toho prorážely skrze reproduktory věty mluvící o inspiraci, nárocích a spolupráci. Zvukový záznam bez tohohle večera by byl jen prázdným monologem bez zážitku. A pro ty, co by i přesto rádi něco slyšeli, odkazuji zde:
Jaroslav Wertig v Bourání a Maxim Velčovský v Bourání

Jaroslav Werting povídal o vzestupném zájmu lidí, který je nejjednodušší zobrazit asi následovně:
oblečení ➝ elektronika ➝ auta ➝ nábytek/interiér ➝ architektura ➝ to, co máme za plotem.
Taky se dostal ke své inspiraci, která vycházela z jeho snění v zachumlaných peřinách, když byl ještě kluk a momentálně nemá moc času ani na snění ani na peřiny, takže inspirace, kde jsi?
Naopak Maxim Velčovský, nejen v kontrastu se svými vlasy k Jaroslavu Wertigovi, je vášnivý sběratel všeho; dětských zbraní, skládacích metrů...přenáší tvary z kontextu do kontextu, uvažuje o materiálu, vypráví s obdivem o designérech, kteří předběhli svoji dobu svými předměty a nacházejí uplatnění až dnes. Takže inspirace má plné sklepy!

Druhá polovina „vlnění" se věnovala módě mladých návrhářek, které se schovávaly v zadní části místnosti, a já slyšela pouze jejich povídání při sledování problikávajících obrázků jejich výtvorů.

Naprosto mě uchvátila kolekce Mirky Talavaškové - Yunnan. Jejímu představení předcházelo krátké video, které mě tak zaujalo, že jsem se nemohla dočkat, co bude následovat. Moje očekávání bylo naplněno. Shlédla jsem úžasnou kolekci a úžasně připravenou prezentaci. Třešničkou na dortu pro mě byly šaty v pohybu, které opravdu připomínaly ty létající pány ve videu. Od včerejška jsem se stala sledovatelem její tvorby.
Zesilující se příběh šatů, který vychází z postupného barevného vrstvení látek, je na začátku svého zrození lehce se vznášející jemností ve světlém odstínu a v průběhu své cesty nabírá na síle a vytváří poetické překryvy skrze nově přidanou textilii. Mluvím zde o kolekci vytvořenou Kristýnou Novákovou, která mě nadchla svým procesem hry, kde zachovala určitou křehkost schránky jak ženy, tak šatů. Moji pozornost si získaly nejenom tyto šaty a celá její kolekce, ale i samotné kresby Kristýny, kde modelína pyšnící se novými šaty nebyla hubená elegantní postava, nýbrž lehce emo dívka s oslíma ušima, lehce rozpitýma očima a laděna do modré kůže. Bylo to super!

Po skončení těchto dvou částí jsem se už pomalu zvedala, když v tom se vyloudil hlas z bedny, že následuje poslední přednáška paní Jany Máchalové. Zvláštní, úsměvné někdy i velmi vážně podané poznámky k současné módě ve mně zanechaly jednu hezkou větu, a to: „Oděv je tím nejintimnějším, co obýváme."

Aneta Železníková

*Veronika Ruppert uvádí jedinou rádiovou fashion show v ČR a zároveň je jedním z pořadatelů „Děláme vlny"

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu