Design Cabinet CZ

19.11. 2022 - 28.12. 2022

Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill

Výstavy

Galerie Jaroslava Fragnera se na výstavě Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill zaměřuje na architekturu posledních let vznikající na území České republiky. Představuje více jak pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou, ve kterých se citlivě a zároveň sebevědomě potkává historie se současností.

Návštěvníci se mohou blíže seznámit například s oceňovanou rekonstrukcí hradního komplexu Helfštýn, Centrem současného umění DOX v Praze, Silem Tower v Olomouci, stanicí lanové dráhy na Pustevnách nebo depozitářem Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Samostatná sekce je na  výstavě věnována poctě architektu Ricardu Bofillovi (1939–2022), jehož realizace výrazně ovlivnily současný ráz Karlína.

 

Výstava navazuje na projekt Nové ve starém, který Galerie Jaroslava Fragnera uvedla před jedenácti lety. Tentokrát však nepředkládá návštěvníkům dlouhý výčet povedených i nepovedených realizací, ale zaměřuje se na pozitivní příklady staveb a intervencí, které s respektem přistupují právě k dialogu a propojovaní historie s moderní architekturou. Představuje řadu zdařilých rekonstrukcí. Vedle již zmíněného hradu Helfštýn od studia ateliér-r, v níž se podařilo propojit středověkou stavbu s prvky moderní architektury, nabízí i pohled na nově vzniklé výstavní prostory v Ostravě – Galerii současného umění PLATO Roberta Konieczného a Muzeum potravin a zemědělských strojů NZM ateliéru Josefa Pleskota. Mezi další nedávné počiny patří také rekonstrukce a přístavba depozitáře Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem ateliéru AVN nebo nová budova Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, která vznikla přestavbou menzy v režii Kuba & Pilař architekti. Nové využití industriálních objektů prezentují například konverze Silo Tower v Olomouci Studia Zlámal nebo areálu bývalé keramičky Kocanda v Kravsku od ateliéru ORA.

Moderní novostavby citlivě vsazené do krajiny či městského prostředí na výstavě prezentují například oceňované realizace nového parkovacího domu v Dolních Břežanech od studia Fránek Architects, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách od Kamil Mrva Architects, Archeopark Pavlov, jehož autorem je Architektonická kancelář Radko Květ, nebo nové sídlo firmy Lasvit v Novém Boru z dílny ov-a architekti. Své zastoupení má na výstavě i pražské Centrum současného umění DOX, za kterým stojí Ivan Kroupa architekti, a také novější DOX+ s multifunkčním sálem od Petr Hájek Architekti.

Revitalizace veřejného prostoru zastupuje v Galerii Jaroslava Fragnera například rekonstrukce hlavního chebského bulváru od A69 architekti, revitalizace pražských náplavek, za kterou stojí Petr Janda a jeho ateliér Brainwork, nebo úprava nábřeží řeky Loučné v Litomyšli v režii AP ateliéru.

Samostatnou část výstavy tvoří pocta nedávno zesnulému světovému architektu Ricardu Bofillovi, který jako první zahraniční architekt ve spolupráci s českými architekty, inženýry a investory vstoupil do nelehkého dialogu s géniem loci historických kulis Prahy. Ricardo Bofill se významně podílel na proměně pražského Karlína a na výstavě budou představeny například jeho architektonické proměny industriálních dominant Corso Karlín I a II, Palác Karlín, Karlín Hall nebo nerealizovaný návrh Crystalu Karlin.

Výstava Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill potrvá do 28. prosince 2022.

Více informací v příloze a na www.gjf.cz.

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu