Design Cabinet CZ

26.07. 2017

Do galerie Paví Oko za šperkem Veroniky Novotné

rozhovory

Rozhovor s Veronikou Novotnou, autorkou netradičního šperku, která 8. června 2017 zahájila svou výstavu Sbírka motýlů v michelské galerii Paví Oko.

Veroniko, co Vás přivedlo ke šperkařské tvorbě a jak dlouho se šperku věnujete?

Již od mala jsem něco vyráběla, převážně z keramiky. Postupně jsem se dostala k drátu a k tvorbě různých drátěných objektů, a časem jsem přirozeně přešla k cínu, na kterém je skvělé, že umožňuje svými pevnými spoji velkou svobodu tvaru, oproti obyčejnému proplétání drátu. Bylo líto, že tyto objekty zůstávají jenom doma, tak jsem je postupně začala dělat v menším měřítku, až z toho vznikla bižuterie. Tak jsem se dostala ke šperkařství, kterému se věnuji 5 let. První rok to byla doslova euforie, skoro jsem nespala, jak jsem byla z techniky pájení nadšená (smích) z toho, co umožňuje. Vše, co jsem před tím tvořila z drátu, z keramiky, z textilu, to vše šlo najednou spojit.

Souvisí tato volba materiálů s Vaším studiem starožitnictví?

V rámci praxe jsem se dostala do různých prostředí, například do Uměleckoprůmyslového musea, do starožitností, prodávali jsme v obchodech…spíše právě to prostředí, ve kterém byl člověk blízko kvalitním věcem, kvalitnímu nábytku, kvalitnímu řemeslu mě formovalo. Láska pro prostředí starožitností mi zůstala.

Čerpáte z tradičních technik?

Mám ráda řemeslo, zejména textil, paličkované krajky a jiné zapomenuté techniky…můj pradědeček síťoval, máme doma obrovské krásné záclony… Na vesnici na Vysočině než šly děti do školy, musely umět síťovat. Do Ameriky se posílaly síťky na drdoly z pravých vlasů, které dělaly děti, aby si rodina přivydělala. Vždy bylo pro mě důležité, aby se to nezapomnělo, protože ve vesnicích už síťovat skoro nikdo neumí a já se to stihla naučit. Paní, která mě učila, zemřela měsíc po tom, co mi toto řemeslo předala. Baví mě udržovat tradiční řemeslo živé a připadá mi přirozené z tradic čerpat a někam dále je posouvat.

Vyrábíte šperky na zakázku nebo se jedná pouze o autorskou volnou tvorbu, která si najde své obdivovatele?

Ráda pracuji na zakázku, je to většinou spojeno s přírodními, neopracovanými kameny, ráda s nimi dělám. Kladu důraz na to, aby si kámen klient sám vybral, a pak o tom spolu mluvíme. Smějí se mi, že si klienta „fotím“ očima (smích), snažím se ho vnímat a přemýšlím, dívám se na dekolt, snažím se o to, aby šperk dobře padl. Když člověk donese vybraný kámen, již k němu má vztah a pro mě je to vodítko k dobrému výsledku.

Ve Vaší tvorbě převládají náhrdelníky, máte i náramky nebo prsteny?

Ne ne, materiál se kterým pracuji - cín se stříbrem je velmi měkký. Prsteny tvořím, avšak jen pro sebe, nedala bych je z ruky, protože nejsou na nošení. To samé náramky, nejsou pevné. Teď se však chystám vzdělat se v práci se stříbrem, znalost mi schází, protože mám spoustu nápadů na prsteny i náušnice.

Všimla jsem si, že vytváříte kolekce, vždy zaměřené na konkrétní téma. Mohla byste říci, co nebo kdo vás inspiruje při výběru motivů?

Nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlela. Na začátku je vždy jeden námět, od kterého mě hned napadne dalších deset variant, tak to ze mě „tryská“ až vznikne kolekce (smích). Je to spontánní proces, který dopředu moc neplánuji.

Jak byste charakterizovala osobnost, který sáhne po Vašich špercích. Jaký je člověk, který se ozdobí šperkem Veroniky Novotné?

Jsou to ženy středního věku, které začínají přemýšlet nad tím, že by se měly zdobit. Přejí si něco zajímavého, čím by se přizdobily a bylo to nejen na večer, ale i na každodenní všední nošení. Líbí se jim vtip, který se vždy do své práce snažím zakomponovat, aby šperk nebyl „jen na líbení“, ale vždy v něm bylo něco víc. A sbírají pozitivní ohlasy od mužů.

Je možné Vaši tvorbu někde průřezově vidět? Vystavujete někde?

Mám šperky v galerii KusKovu, to je moje domovská galerie, tam jsem zastoupená ve stálé expozici a prodeji. Byla jsem ráda, že Ivana Špičáková dala důvěru neznámému materiálu, ve šperku ne příliš tradičnímu. Ukázalo se to jako dobrá volba, že pro lidi, kteří nechtějí tolik investovat, a přesto by se rádi ozdobili netradičním šperkem

Aktuálně také vystavuji v Galerii Paví oko.

Jaký bude námět na další kolekci?

Myslím, že to bude motiv vlákna.

Děkuji velmi za setkání a za rozhovor.

 

Květa Čulejová

 

Výstava potrvá do 29.9.2017

 

Více informací na:

www.veronika-novotna.cz

 https://www.facebook.com/Veronika.Novotna.Art/?hc_ref=SEARCH&fref=nf

 

Galerie Paví Oko

Galerie netradičního šperku v Michalské ulici je v provozu již od roku 2015. Jedná se o privátní galerii s obměnou 3 šperkařských expozic do roka, volených pečlivým kurátorským výběrem. Galerie představuje nejen šperk, ale i užitou tvorbu, porcelán, sklo či keramiku. Vedle hostujících výstava je v galerii umístěna stálá expozice šperkařky Simony Kafkové (nominace Czech grand design v roce 2013).

„Veronika je krok správným směrem“ říká s úsměvem umělecká ředitelka galerie Mudr. Mirka Stehlíková.

Zájemci, kteří by chtěli sledovat aktuální dění galerie mohou sledovat fcb stránky:

https://www.facebook.com/Galerie-Pav%C3%AD-Oko-1589456151323010/

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu