Design Cabinet CZ

21.01. 2016

Dřevěný obklad v interiéru – jiný pohled

Novinky

Pozornosti nejednoho z návštěvníků pražských podzimních veletrhů For Arch a For Interior neušly expozice společnosti Silveko z Vlastibořic na Turnovsku a holandského ateliéru Wonderwall Studios v zastoupení českobudějovické firmy Designobklad.cz. Důvodem tohoto zájmu byly prezentované dřevěné interiérové obklady v různých provedeních, vyráběné jak ze zdravého čistého dřeva, tak i ze zdánlivě nepotřebných odřezků s růstovými vadami včetně oblin z omítaných prken, kořenů padlých stromů a v neposlední řadě i z dřeva již použitého, pocházejícího ze starých zbouraných domů či železničních pražců, které si zde našly řadu příznivců mezi návštěvníky všech věkových kategorií.

 

Dřevěná mozaika a obliny

 

První ze zmíněných firem Silveko s.r.o. specializující se na výrobky z příčně řezaného masivu (dřevěná dlažba, špalíkové parkety, špalíkový designový nábytek) prezentovala na obou veletrzích vedle ostatního sortimentu také svoji na trhu již loni poprvé představenou dřevěnou špalíkovou mozaiku. Jedná se o dekorační stěnové obklady z příčně řezaných bloků čtvercového nebo obdélníkového průřezu s různou výškou (nejčastěji od 10 do 40 mm), které se lepí na pevnou podkladovou desku o tloušťce 4–8 mm (například OSB deska). Náhodným či řízeným poskládáním jednotlivých špalíků vzniká originální plastická mozaika, jejíž rozměr vychází z požadavků zákazníků, nicméně standardizovaný rozměr jednoho segmentu je 452x452 mm. Tyto obklady firma vyrábí výhradně na zakázku, přičemž zákazník má možnost vybrat si konkrétní dřevinu, rozměr a výšku jednotlivých špalíků a také způsob instalace. Montují se pomocí vrutů a hmoždinek přímo na stěnu nebo na podkladový rošt a jsou dodávány v přírodním provedení bez povrchové úpravy nebo povrchově upravené olejem. Pro velký zájem veřejnosti o tuto špalíkovou mozaiku, která má podle jednatele Ing. Jakuba Klímy i výborné akustické a tepelně izolační vlastnost, díky kterým našla využití mimo jiných i v prostorách s velkými nároky na difuzitu zvukového pole, se firma letos rozhodla rozšířit svůj sortiment stěnových obkladů ještě o obklady z oblin odřezaných při sámování prken. A to jak z oblin odkorněných, tak i neodkorněných, z listnatých i jehličnatých dřevin, případně z jejich kombinace. Tyto obliny se po předchozím vysušení respektive tepelném ošetřením proti škůdcům vždy z vnitřní (řezané) strany ohoblují a podobně jako špalíky se lepí na podkladovou desku. Takto zhotovené panely se povrchově upravují transparentním lakem a na stěnu se montují stejným způsobem jako mozaiky.

 

Holandský design v indonéském provedení

 

Další originální dřevěné obklady, které si mezi návštěvníky veletrhu For Interior našly možná ještě více příznivců, představila na českém trhu holandská společnost Wonderwall Studios. Její výrobky, vznikající ve firemní pobočce v Indonésii, nabízejí nejen osobitý design, ale i příběh. Pro výrobu obkladů je totiž používáno výhradně nepotřebné tropické dřevo z jižní Asie (meranti, teak, mahagon, bangkirai a další), které asi z jedné třetiny pochází ze starých trámů rekonstruovaných nebo bouraných budov a z další třetiny z vyřazených železničních pražců. Zbylou část materiálu pro tyto obklady tvoří dřevo z kořenů padlých stromů a především pak odřezky dřeva s určitou růstovou či anatomickou vadou nebo jako v případě firmy Siloveko oblinou, které by jinak sloužily jako palivo. Toto dřevo je zpracováváno v Indonésii místními řemeslníky do tvarů navržených holandskými designéry. Hotové jednotlivé profily daného typu obkladu se pak z boků a čel slepují do větších dílců zhotovených ve tvaru „Z“, ve kterých jsou (po impregnaci proti škůdcům a hoření) dodávány na trh, a z nichž se při vlastní aplikaci na stěnu vyskládá požadovaná velikost obkladu. Výroba je podle tuzemského zástupce firmy Davida Borovky z velké části prováděna ručně, a to především u typové řady Phoenix, kde některé z prvků každého dílce jsou zkrášleny ručně vyřezávanými ornamenty. Tomu pochopitelně odpovídá i vyšší cena těchto obkladů, pohybující se řádově od 4500 Kč do 8000 Kč/m2, přičemž k nejdražším patří právě řada Phoenix. Tento typ proto standardně nachází uplatnění zejména pro obložení interiérů komerčních prostor (hotely, restaurace), a to spíše v menších plochách o velikosti 3–7 m2. Montáž těchto obkladů spočívá v jednoduchém lepení dílců na stěnu.

 

František Novák

Dřevařský magazín

Foto: autor a archiv výrobců

 

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 12/2015

www.drevmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu