Design Cabinet CZ

10.01. 2019 - 10.01. 2019

Elegantní černá tramvaj v ulicích Prahy patří Institutu plánování rozvoje

Výstavy

Institut plánování a rozvoje (IPR) slouží Praze šestým rokem. Vznikl v listopadu 2013 transformací tehdejšího Útvaru rozvoje města (ÚRM). Zatímco před 6 lety městské plánovače téměř nikdo neznal, dnes si na IPR vzpomene každý třetí Pražan. IPR ve spolupráci s Dopravním podnikem představil architektonickou tramvaj, která bude brázdit Prahu celý letošní rok.

Mezi nejdůležitější projekty z dílny IPR patří paradoxně zejména ty, které nejsou fyzicky ve městě vidět. Jde třeba o nový územní plán Prahy - Metropolitní plán. Ten například zamezuje Praze rozrůstat se do šířky a jako první přichází s výškovou regulací. IPR nový plán představil na jaře během tour s informačním kontejnerem.

„Nevýhodou naší činnosti je fakt, že vše, na čem pracujeme, se ve městě reálně objeví až za delší čas. 5 let je ale doba, za kterou už v Praze první vlaštovky vidět jsou,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč a poukazuje zejména na proměnu okolí Národního muzea.

Viditelným přínosem pro Prahu je také předloni otevřené Centrum architektury a městského plánování (CAMP), kam se mohou lidé přijít zeptat na cokoli ohledně budoucnosti Prahy. IPR společně s Dopravním podnikem Prahy připravil soupravu 15T nesoucí nápis ARCHITEKTURA, která bude zdobit ulice celý rok 2016 a zvát lidi na výstavy a bohatý program v CAMPu.

„Většinou si lidé myslí, že jsme dům plný architektů. Možná, že někoho překvapí, že v areálu Emauzského opatství, kde se IPR i CAMP nachází, potkáte kromě nich hlavně dopravní specialisty, urbanisty, geografy, ekonomy nebo datové specialisty,“ dodává Boháč.

 

Více informací na www.ipr.cz

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu