Design Cabinet CZ

28.11. 2022

Fenomén Jože Plečnik

Recenze

Knihu Fenomén Jože Plečnik Miroslava Zelinského vydává nakladatelství Grada.

Je to třetí publikace v řadě „Fenomén“. Její ambicí je představovat populárním způsobem významné architekty s českými kořeny nebo realizacemi na českém území. Kniha je obrazově výpravná publikace o jednom z výjimečných zjevů evropské a také české, respektive československé architektury.

Slovinec Jože Plečnik zanechal svou stopu ve Vídni a především v Lublani, kde dostal příležitost realizovat řadu architektonických děl ve městě, které bylo na konci 19. století silně poničeno rozsáhlým zemětřesením. Zároveň je ovšem jeho vliv velmi viditelný i v Čechách, především v Praze.

Setkání s prvním československým prezidentem Tomášem G. Masarykem, „zosnované“ Plečnikovým přítelem, architektem Janem Kotěrou, přineslo zásadní změny v koncepci přestavby Pražského hradu, který se tak znovu stal důstojným sídlem nové hlavy nového státu.

Plečnik jako člověk silně věřící celoživotně pracoval na sakrálních stavbách ve Vídni i v Lublani, v Praze je pak jeho nepominutelnou stopou kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Královských Vinohradech. „Královských“ atributů je u této stavby více. Také o tom se v knize lze dočíst. Jsou v ní aktuální i dobové fotografie a především – jako v celé dosavadní ediční řadě – jsou v kresby architekta a propagátora architektury Davida Vávry.

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu