Design Cabinet CZ

02.11. 2018 - 13.01. 2018

Jiří Kuhnert: Sketch the Dream

Výstavy

Moravská galerie představuje veřejnosti dosud neznámou osobnost Jiřího Kuhnerta – automobilového závodníka, konstruktéra a designéra. Vášeň pro rychlá auta, přirozený kreslířský talent i technologické znalosti umožnily Jiřímu Kuhnertovi splnit si svůj sen. Díky emigraci se dostal od práce pro brněnskou Zbrojovku k zakázkám pro firmu Porsche.

Výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně poukazuje do 13. ledna 2019 na jeho mimořádný kreslířský talent, který uplatil při návrhu finálních tvarů přelomového modelu Porsche 928.
Jiří Kuhnert se narodil v roce 1941 v Brně, kde absolvoval strojní průmyslovku, a poté pracoval v konstrukční kanceláři brněnské Zbrojovky, kde se podílel především na konstrukci traktorů Zetor. Více jej však fascinovala závodní auta a se svými kamarády Ottou Buchbergerem a Dušanem Velimským se snažil zabodovat v automobilových soutěžích.

Po okupaci Československa v roce 1968 se rozhodl emigrovat do Německa. Díky dřívějším známostem dostal místo v konstrukčním oddělení firmy Porsche ve Stuttgartu. Zde konečně mohl uplatnit svůj kreslířský talent a schopnost dávat automobilům působivé tvary. Jeho výjimečnosti si povšimnul i šéfdesignér Anatol Lapin.Jiří Kuhnert se dostal do úzkého týmu designérů a dostal možnost pracovat na návrzích Porsche 928 a 924.

Právě Porsche 928 se na autosalonu v Ženevě stalo senzací a v roce 1978 získalo jako jediné z kategorie gran turismo ocenění Auto roku. Nestalo se tak jen díky pokročilým technickým řešením. Současnou legendu netvoří jen technické charakteristiky modelu 928, ale také jeho nezaměnitelné tvarování. Ambiciózní kupé mělo nízkou příď s výklopnými světlomety. Při pohledu zepředu mohlo evokovat siluetu žraloka. Dlouhou linii přední části vozu podtrhávala velká boční okna pozvolna se svažující zádi, která byla zaoblena směrem k zadním dveřím. Charakteristickým znakem se stalo zapuštění a rozčlenění koncových světel nad zadními nárazníky a nápis Porsche roztažený mezi nim. Zajímavá řešení jednotlivých detailů představí výstava prostřednictvím 110 Kuhnertem signovaných skic, jež se dochovaly ve firmě Porsche. Práci Jiřího Kuhnerta dokumentují dobové fotografie z archivu Kuhnertovy rodiny. Výstavu korunuje kompletní model Porsche 928.

Z Jiřího Kuhnerta se stala vyzrálá designérská osobnost, a to i přesto, že neprošel žádnými uměleckými školeními. Rýsovala se mu slibná kariéra – v roce 1978 nastoupil do renomované značky BMW. O rok později bohužel podlehl zákeřné nemoci. I přesto ho můžeme považovat za důležitou osobnost československého designu.

Foto: archiv MG A Magdaleny Kuhnert

Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14

Více informací v příloze. 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu