Design Cabinet CZ

03.12. 2017

Josef Müller

Recenze

jindřichohradecký rodák - kunsthistorik PhDr. Jaromír Procházka je autorem knihy o životě a díle textilního umělce Josefa Müllera.e Knihu pro Dům gobelínů vydala Galerie Procházka s. r. o.

Výtvarník Josef Müller byl dlouholetým uměleckým vedoucím jindřichohradeckých gobelínových dílen. Kniha seznamuje čtenáře s moravskými kořeny umělce, dobou studia a zrání. Zachycuje životní cesty umělce od studia na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Antonína Kybala přes stáž u vynikajícího francouzského textilního výtvarníka Jeana Lurcata až do Jindřichova Hradce.

Právě sem Josef Müller na doporučení svého profesora z Uměleckoprůmyslové školy v Praze v roce 1958 nastoupil. Stal se tak v jindřichohradecké dílně nástupcem Marie Hoppe Teinitzerové a zůstal zde neuvěřitelných 33 let. Autor v knize neopomenul znázornit svár mezi umělcovou touhou po vlastní tvorbě a zodpovědností vůči dílně.

Kniha pečlivě mapuje rozsáhlou tvorbu autorskou i dílenskou, je doplněna množstvím barevných, někdy dosud nepublikovaných fotografií. Čtenář se v závěru s úctou sklání před obřím dílem této skromné, ale významné osobnosti českého textilu.

 

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, o. p. s.

Více informací na www.dumgobelinu.cz;

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu