Design Cabinet CZ

05.10. 2021

Josef Oubrecht

rozhovory

Rozhovor k Národní ceně za studentský design 2021

Jak ses dostal k produktovému designu? Byla cesta k tomuto oboru pro Tebe snadná nebo obtížná?

Produktový design jako takový mě vždy přitahoval už po dobu studia na uměleckoprůmyslové škole v Turnově, kde jsem se vyučil uměleckým kovářem. Po střední jsem se rozhodl pokračovat na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Nejprve však v ateliéru Přírodní materiály pod vedením prof. Jaroslava Prášila a akad. mal. a MgA. Roberta Vlasáka, kde jsem se vedle tvorby volného umění věnoval i produktovému designu, což později vedlo k přesunu do ateliéru Produktový design pod vedením MgA. Jana Čapka a MgA. Jiřího Bartoše.

Jak Tě napadlo zpracovávat zrovna téma hotelových zvonků?

Všeobecně mám blízko k řemeslům a využíváním jejich principů v současném produktovém designu. Na téma došlo z důvodu známosti s Janem Šedou, který se výrobě zvonů věnuje již jako druhý v generaci. Navštěvovali jsme společně SUPŠ v Turnově, kde se Honza vyučil uměleckým litcem, a poté pokračoval ve výrobě zvonů jako jeho otec. Jelikož oba pocházíme z jednoho regionu i po škole jsme se dále vídali, až jednou došlo na téma spolupráce. Návrh kolekce pro hotely vznikl víceméně z poptávky, jelikož produktů tohoto druhu není na trhu mnoho. Většinou se jedná o jednoduché plechové zvonky, které nejsou příliš kvalitní svým zvukem ani provedením. Proto jsme se rozhodli společně s Honzou pojmout toto téma za své a vytvořit kolekci zvonů určené pro hotely, restaurace, bary a další prostory, kde mají recepci a zvuk zvonku využívají pro přivolání obsluhy.

S jakým největším problémem jsi se při návrhu produktu potýkal?

Nejnáročnější ze všeho bylo pochopit princip výroby. Už od navrhování samotného designu zvonu musíte přemýšlet nad jeho tvarem, jelikož ten určuje jeho výsledný zvuk. Tvar zvonu také nemůže být ledajaký, jelikož musí být formovatelný do dvoudílné pískové formy, do které se bronz odlévá. Na druhou stranu to je to, co mě na produktovém designu vždy přitahovalo. Ponořit se do tématu a zkoumat možnosti, jak daný produkt posunout na další úroveň.

 

Budeš dále rozvíjet téma projektu? Například navrhovat další vybavení hotelů?

Projektu Ribell se společně s Honzou nadále věnujeme a snažíme se produkty stále zdokonalovat. Aktuálně je možné získat bližší informace o produktech na instagramu @ribell_craftmade_bells, nebo na webových stránkách ribell.eu, odkud bude brzy možné jednotlivé zvony z kolekce zakoupit on-line. Současně pracujeme na dalších společných produktech, které budeme prostřednictvím webu prezentovat.

Cestuješ rád? Ubytováváš se často v hotelech?

Pokud je to možné, tak cestuji velmi rád a většinou se ubytovávám právě v hotelech a penzionech. Nepohrdnu však ani spaním v přírodě pod otevřeným nebem.

Kde hledáš inspiraci pro svoji práci?

Zdrojem mé inspirace bývá často běžný denní život. Ať už můj, mých přátel, nebo mého blízkého okolí. Také se snažím čerpat z poznatků z míst, které jsem navštívil tady v Čechách a nebo v zahraničí.

Na čem momentálně pracuješ?

Aktuálně se dále věnuji projektu Ribell a jsem zaměstnaný jako designér ve firmě z keramického sektoru.

Co Tě kromě práce / designu naplňuje? Jak trávíš volný čas?

Rád cestuji jak po ČR, tak i do zahraničí a jezdím na horském kole.

Naučil jsi se v poslední době něco nového?

V poslední době mě naplňují poznatky z nového zaměstnání, kde se věnují designu a vývoji materiálů pro keramiku, porcelán, sklo a další.

Jak si prožíval pandemii? Pomohl ti například lock-down k soustředěnější tvorbě, nebo naopak?

V pandemii jsem se soustředil na vlastní projekty, na které jsem měl o to více času.

 

Děkuji za rozhovor

Kristýna Fabiánová

 

https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/417/

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu