Design Cabinet CZ

12.02. 2024

Krása v detailech: A Galerie v Litomyšli a Jiří Pačinek

Novinky

Litomyšl mimo turistickou sezonu žije svým klidným tempem. Přesto i v tomto čase skrývá mnohá krásná překvapení. Jedním takovým se pro nás stala A Galerie, která se nachází na Toulovcově náměstí.

Tato galerie v dubnu oslaví teprve své druhé narozeniny. Zaměřuje se na prezentaci a prodej uměleckého i užitkového skla české výroby. V současné chvíli jsou zde k vidění například výrobky Filipa Lukavce, Jiřího Pačinka mladšího ale hlavně jeho otce Jiřího Pačinka. Ten zde vystavuje nejen své vlastní designy, ale také produkty zhotovené dle návrhů Bořka Šípka. Zcela nepřehlédnutelné jsou též organické mísy, které vychází ze vzorů látek návrhářky Blanky Matragi. Galerijní prostor je doplněn abstraktními obrazy Elišky Houdkové. Vystavené objekty jsou prodejní, sortiment se tedy obměňuje a galerie je živým, neustále se proměňujícím organismem. Stojí tedy rozhodně za to ji navštívit i opakovaně!

Jiří Pačinek (*1972, www.pacinekglass.com) patří k předním současným uměleckým sklářům, a to nejen v rámci České republiky. Po studijních letech a spolupráci s uměleckým sklářem Petrem Novotným a architektem Bořkem Šípkem v AJETO LINDAVA se rozhodl jít svou vlastní cestou. V roce 2007 založil své vlastní studio v Lindavě, brzy mu však tyto prostory přestaly stačit, a tak vybudoval již menší sklárnu v nedalekých Kunraticích u Cvikova, a to hned v blízkosti kostela. A tak se zrodila značka PAČINEK GLASS. Jiří Pačinek nemyslel při budování sklárny jen na samotnou výrobu, ale též na prezentaci svých výrobků. Jeho skleněné objekty tak mohou lidé obdivovat v Křišťálové zahradě, ale také v Křišťálovém chrámě (Kostel Povýšení svatého Kříže). A kdo to má do Kunratic u Cvikova daleko, má nově možnost zavítat právě do A Galerie v Litomyšli.

V roce 2024 se milovníci designu, českého skla, ale také filmu mají na co těšit. Budou mít totiž příležitost vidět v rámci Smetanovy Výtvarné Litomyšle skleněné objekty Jiřího Pačinka, které v roce 2022 zahrály klíčovou roli ve filmu Na nože: Glass Onion (režie Rian Johnson). Nosí střepy štěstí? Těžko říci. V případě Jiřího Pačinka se však zdá, že ano. Sklář vyniká schopností vdechnout život rozměrným, a přesto neuvěřitelně propracovaným objektům. Právě to potřebovali i tvůrci filmu Glass Onion. Jiří Pačinek pro ně ve své huti vytvořil soubor asi šedesáti skleněných plastik. Při natáčení filmu se pod rukami hereckých hvězd všechny proměnily ve střepy. Jejich autorovi to však bylo líto, a tak zhotovil alespoň repliky deseti kusů. Právě ty budou v Litomyšli k vidění naposledy před tím, než se odeberou na svou cestu do Ameriky.

A Galerie - galerie, kde najdete umělecké i užitkové sklo české výroby.

Přijďte objevit jeho krystalickou krásu!

 

Julie Vojtková 

Foto: autorka

 

Toulovcovo náměstí 1102, Litomyšl

info@agalerielitomysl.cz

Otevírací doba: čtvrtek až neděle – od 10,00 do 17,00 hod.

(nebo dle telefonické domluvy).

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu