Design Cabinet CZ

06.11. 2021 - 25.11. 2021

Krásná práce

Výstavy

Česká řemesla propojující tradiční řemeslné techniky se současným designem představuje do 25. 11. 2021 výstava Krásná v pražské Galerii 1 (Štěpánská 47).

Návštěvníci na ní budou moci obdivovat artefakty vytvořené tradičními technikami jako muší ráj, orobincové boty nebo reedici návrhu koberce Ladislava Sutnara. Produkty tuzemských řemeslníků si lidé budou moci také zakoupit, a tím tvůrce podpořit, přehlídka nabídne i workshopy nebo komentované prohlídky pro základní školy.

Projekt Krásná práce i stejnojmenná přehlídka představují široké veřejnosti výběr tradičního českého, moravského a slezského řemesla a lidového umění moderně a bez sentimentálního nánosu. Klára Hegerová, která stojí za Krásnou prací spolu s týmem historiků umění, etnografů a designérů, je přesvědčena, že tradici nelze jen konzervovat. „Ruční výrobu se proto snažím včlenit do kontextu současného designu, architektury a módy,“ říká kurátorka. Této myšlence odpovídá i prezentovaný druhý ročník přehlídky Krásná práce.

Vedle krojových doplňků vyšívaných pavím brkem zaujmou například žinylkové plédy, masopustní masky či výrobky pletené z přírodních materiálů, jako jsou orobinec, borový loubek nebo sláma. Minulost a současnost propojí také reedice původního návrhu ručně tkaného koberce od průkopnického designéra Ladislava Sutnara. Své místo na výstavě si letos poprvé našel vánoční betlém, který je celý vytvořený z ovčího rouna.

Mezi hlavní lákadla výstavy patří také produkty od českých designérů. Jan Čapek se spojil s řezbáři z Dřevořezby Černý dvůr a společně vytvořili mísy dlabané z jednoho kusu ořechového a jasanového dřeva. Designér Rony Plesl spolupracoval s keramikem Karlem Hanákem, oceněným titulem Nositel tradice lidových řemesel, a vznikla série váz vyrobených technikou novokřtěnecké majoliky. Lucie Koldová společně s košíkářem Petrem Králem navrhla svítidlo z pleteného proutí. Řemeslníci a designéři v produktech propojují moderní design a řemeslné postupy našich předků, čímž dokazují jejich opravdovou nadčasovost.

Více informací na www.krasnaprace.org a v příloze.

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu