Design Cabinet CZ

19.12. 2017

Kristýna Gregorová_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2017

rozhovory

Kristýna Gregorová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni získala za svou loutku a pop-up knihu Slepice a vejce ocenění Dobrý studentský design.

Kristýno, Váš projekt Slepice a vejce se skládá z několika částí. Můžete přiblížit, co bylo jeho cílem?

Čím jsem starší, uvědomuji si, že každé mé spotřebitelské rozhodnutí nese i následek. Takováto malá rozhodnutí děláme každý den. Ať už kupujeme oblečení nebo vajíčka k snídani. Nějakým způsobem bylo vše „vyrobeno“, ale jakým, to většinou nevíme, nebo nás to vlastně ani nezajímá. Například taková vajíčka. To, jaká vajíčka si kupujeme, rozhoduje o tom, jaký si přejeme, aby měly slepice život. Z obalů od vajíček sálá vše farmářské, zelená tráva, slunce. Máme pak představu, že si všechny slepičky běhají po dvorku, vyhrabávají si žížaly a za hezky strávený den nám „dají“ vajíčko. Realita je diametrálně odlišná. Taková nosnice tráví celý život v kleci (1 rok), kde ji přísluší prostor o formátu A4, bez denního světla, bez možnosti přirozeného chování. Řekneme si, no jo, hloupá slepice, to jí stačí. Jenže taková slepice je snad nejvíce podceňovaný tvor! A už jsem se k tomu dostala J. Pro svůj projekt jsem vytvořila populárně naučnou prostorovou knihu, kde se člověk zábavnou formou dozví něco málo o slepicích a vejcích. Ke knize patří klec s loutkou slepičky, jež demonstruje malý životní prostor, který slepičkám na tomto světě vyměřujeme.

Co v knize najdeme?

Kniha vznikla jako můj školní projekt, kde jsem si chtěla vyzkoušet co nejvíce prostorových a interaktivních prvků, které jsou určitě to, co na první pohled zaujme. Jsou to skvělé prostředky, jak hravě předat informace. Ty jsou stěžejní. Dozvíme se, kdo jsou slepice, co bylo dřív, slepice nebo vejce? Proč kohouti kokrhají? Jaká je opravdová cena za vejce? Co můžeme udělat pro lepší slepičí život?

Ale jak se teď možná zdá, kniha Slepice a vejce není žádná „depka“. Já ji vnímám jako veselé a hravé místo, kde se dozvídáme věci tak, jak jsou bez přikrášlování.

Pro koho je Slepice a vejce určeno?

Projekt slepice a vejce vnímám jako mezigenerační. Každý si najde to svoje a hlavně co se už delší dobu touto problematikou zabývám, hodně lidí ani neví, co znamená značení na vajíčkách. Ale já jim to nezazlívám. Byl to také impuls knihu vytvořit.

Většina lidí má rádo vajíčka i slepice. I člověk, který neholduje knihám nebo ekologii si rád pohraje a vyzkouší, co taková kniha „nekniha“ dokáže. Primárně je určena pro děti, které dokáží s knihou pracovat citlivě. Pop-upové knihy jsou krásné, avšak je to stále papír, který se po hrubém zacházení rozpadá. Slepice a vejce je určena pro děti školní a jejich rodiče.

Na čem nyní pracujete?

Studuji ilustraci v druhém ročníku magisterského studia, takže většinu času zabírají školní záležitosti. Velkou výhodou studia u paní Šalamounové je, že si můžeme vymyslet něco vlastního, jako byla třeba slepička. Nejvíce se tento semestr těším na výsledek společné práce se spolužačkami Janou Vobořilovou a Lucií Slavíkovou, kde spolu tvoříme autorskou knihu o „typologii opilých lidí vycházející z bohatosti českého jazyka“. Teď to zní asi zase děsivě, ale bude to velice veselá kniha, se špetkou černého humoru. J

Mou srdeční záležitostí je v tuto chvíli čerstvý projekt JAA∞TY, kde s partnerem Josefem Klabanem vytváříme dřevěné dárkové a bytové doplňky. Propojujeme tak jeho zručnost, moderní technologie a mou ilustraci. Jsme teprve na začátku, ale moc nás to baví.

 

Autor: Kateřina Kostková.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu