Design Cabinet CZ

16.04. 2022

Kunsthalle Praha umí design!

Design v souvislostech

Pokud si myslíte, že bude řeč o design-shopu nové pražské instituce, tak se mýlíte. Za obchody s předraženými suvenýry je těžko možné jakoukoliv galerii pochválit. Kunsthalle Praha však všemi úvodními akcemi vzdala hold historii své budovy, a to jak v poloze volné tvorby, nebo historických dokumentů, tak i v rovině průmyslového designu.

S pietou se totiž podařilo zachránit to, co jinde, včetně některých muzeí vyhazují jako staré krámy do sběru, a sice řadu užitkových předmětů provázejících běžný provoz transformační stanice.

Jde převážně o předměty technického designu, ale také prvky designu informačního, knižního a dalšího. Majitelé pražské kunsthalle s nimi naložili přímo ukázkově. Protože jde o velmi svébytný, malý soubor, nevytvořili z něj běžnou historickou nebo umělecko-historickou expozici, ale pověřili umělce Marka Diona (US), aby zpracoval trvalou instalaci, která bude reflexí původní historie objektu. A aby bylo vzdělávacímu poslání učiněno zadost, vydali k jinak drobné akci katalog podrobně zasvěcující do vnímání vystaveného souboru pro mnohé na prvý pohled obyčejných, stářím poznamenaných „zbytečností“.

Ukázkový přístup aktuálního myšlení o designu, na který ve středoevropském prostoru mají zatím jen některé instituce věnující se užitému umění, například Slovenské múzeum dizajnu v Bratislavě,  nebo donedávna dobře fungující benešovské Muzeum umění a designu, obě s promyšlenou komplexní akviziční koncepcí.

 

Bohuslava Nekolná

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu