Design Cabinet CZ

22.12. 2016

Lenka Štukhejlová_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2016

rozhovory

Lenka Štukhejlová z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem získala ocenění Excelentní design a Cenu Design Exit za projekt Rita.

Lenko, je skvělé, že se začínající designéři věnují ve své tvorbě i mentálně nemocným lidem. Co Tě k tomuto tématu vedlo?

Volbu tématu duševního zdraví ovlivnilo několik výstav, které mám již delší dobu v paměti. Jedná se o projekty, kterémi představily různé pohledy na lidskou mysl.

Návštěva belgického Musea Dr. Guislaina pro mi představila velký vhled do tématu psychických stavů duše. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku outsider art, ale přede­vším seznamuje veřejnost s historií, ale i se současnými přístupy v psy­chiatrické péči.

Pak to byla výstava Obrazy mysli /Mysl v obrazech, která mi ukázala lidskou mysl z různých úhlů.

Mnoho podnětů jsemnačerpala také v DeutschesHygiene-Museum Dresden, jehož výstavní projekty vypovídají očlověku, lidském těle, životě a rozebírají různá společenská témata.

 

Lidé nemocní schizofrenií se obtížně začleňují do běžného života. Jakým způsobem jim aplikace Rita může pomoci?

Smyslem zdravotní aplikace Rita je zachytit příznaky psychózy a včas­nou intervencí předejít relapsu nebo-li znovuvzplanutí duševní poru­chy, což přispěje ksnížení rizika hospitalizace.

Uživatel získá přehled o svém aktuálním zdra­votním stavu jediným pohledem. Jako rychlý indikátor zdravotního stavu slouží graf horizont, který provází celé uživatelské rozhraní mobilní aplikace. Nízký horizont má význam lepších výsledků, vysoký horizont vypovídá o vyšším riziku. Aplikaci lze navíc nastavit jako tapetu obrazovky, což umožňuje uživateli získat přehled o aktuální zdravotní situaci bez otevírání samotné aplikace.
 

Co považuješ za největší úskalí lidí se schizofrenií vzhledem ke každodennímu režimu?


Nejsem lékař, ale díky mému projektu jsem měla možnost tuto otázku diskutovat s odborníky. Z mého pohledu je největší úskalí lidí s duševním onemocněním právě relaps nebo-li stav, kdyse nemocopakovaně vrací. Každý další návrat psychózymůže být totižhorší než ten předchozí a možnost uzdravení se tím snižuje. Opakované relapsy vedou k dlouhodobým pobytům v psy­chiatrické léčebně, proto je tak důležité blížící se relaps včas rozpoznat.
 

Vyvíjíš v současnosti nějakou další aplikaci pro nemocné, či jinak oslabené lidi?

Ne, nespecializuji se na jednoho cílového uživatele ani na jedinou oblast grafického designua nebráním se ani přesahům do jiných oborů.
 

Myslíš, že Tě do budoucna může ovlivnit ocenění Excelentní design a Cena Design Exit, které jsi získala?

Pro mě je oceněnípřekvapením a velkou motivací právě nyní.Pokud moje oceněná práce přispěje alespoňk zviditelnění tématiky duševních poruch, bude mít tedy i dopad na budoucnost.

 

Děkuji za rozhovor.

Kateřina Kostková

 

Více informací na: http://www.studentskydesign.cz/cs/2016/winner#997

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu