Design Cabinet CZ

04.11. 2015

Lenka Záhorková_rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design

rozhovory

Lenka Záhorková nominaci do letošního ročníku soutěže získala za své interiérové svítidlo 1.0/1.1 .

Lenko, jak se jmenuje technika, kterou jsi svá atypická svítidla vytvářela a kde sis ji osvojila?

Zadání naší práce bylo vybrat si techniku historickou nebo něčím zajímavou a tu pojmout nově a po svém. V knížce o keramice jsem našla fotku právě takové struktury a ta mě zaujala. Jelikož nikdo s touto technikou neměl zkušenosti a popis v knize byl velmi stručný, začala jsem techniku dále zkoumat a experimentovat až jsem se pomalu dobrala k výsledku. Oproti Arnoldovým postupům jsem udělala různé změny, ale i tak je technika velice náročnou. Pokud vím, tak technika jméno nemá. Nejspíš bych jí měla nějaké dát...

 

Čím je ti švýcarský keramik Arnold Annen blízký?

Až do té doby jsem Arnolda Annena neznala. A i technika mi byla v tu dobu ještě zcela cizí. Do té doby u mě vyhrávaly jednoduché, geometrické, čisté tvary s jasným řádem. Toto pro mě byl krok stranou, jakýsi experiment a asi proto,to pro mě byla výzva a velice mě to bavilo.

 

Kromě A. Annena, máš nějaký designérský vzor?

Oblíbených designérů mám hodně, inspiraci sbírám všude kolem sebe. Ale můj největší obdiv sahá především do 1. poloviny 20. století například k architektovi a designérovi Ludwigu Miesovi van der Rohe, jeho přístupům a známým heslům „less is more“ (méně je více) a „bůh je v detailu“.

 

Tvá studia obsáhla obor šperkařství, produktového designu a keramiky- který z těchto oborů je ti nejmilejší? Daří se ti je někdy skloubit?

Nejmilejší je mi určitě keramika. S designem to jde ale ruku v ruce. Znalostí a dovedností získaných studiem produktového designu využívám dnes a denně. Navíc některé úkoly v ateliéru keramiky jsou spíše designérské - například navrhování obkladaček. Tam pak je mi průprava produktovým designem velice užitečná.

 

Kde vzniklo, a jak funguje sdružení Nalejto, ve kterém působíš?

Nalejto vzniklo letos na jaře právě v ateliéru keramiky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. S myšlenkou přišla asistentka ateliéru Markéta Kalivodová, která mě také oslovila. Pod touto značnou představujeme nejen naší porcelánovou tvorbu, ale i dalších lidí se zajímavými projekty.

 

Kde budeme moci v nejbližší době shlédnout některou z tvých prací?

Nejbližší akci plánujeme se skupinou Nalejto zimní Dyzajn market 12. A 13.12. na piazzetě Národního divadla.

 

Děkuji za rozhovor

Květa Čulejová

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu