Design Cabinet CZ

14.10. 2019

Magdaléna Fousová_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2019

rozhovory

Jak bys sama sebe charakterizovala?

MF Jako otevřeného člověka, optimistu s velkými vizemi. Mám tisíc nápadů a plánů jak je zrealizovat. V praxi všechno nejde uskutečnit hned, jak si přejeme, a tak se učím vytrvalosti a další kreativitě při hledání možností.

Co pro tebe znamená umění a design?

MF Umění dělá život krásnějším a hlubším, design lepším a snazším. J

Design není uměním, ale řemeslem. Řemeslem rukou i mysli. S láskou jsem se mu vyučila a nyní se snažím zdokonalovat se v praxi. Práce designéra spočívá v rychlé orientaci v tématu a prostředí, porozumění zadavateli i cílové skupině a vidět to, co ostatní ještě nevidí. V neposlední řadě pak spojovat další disciplíny, řemesla a odborníky dohromady, aby na konci naší práce byl produkt perfektní po všech stránkách.

Co považuješ doposud za svůj největší úspěch?

MF Úspěch jsem měla se svou maturitní prací stolkem Rubi, který byl na různých výstavách a byl několikrát oceněn, například nominací na Národní cenu za studentský design 2013 a díky tomu vystaven na Designbloku. Momentálně jsem moc pyšná na svůj nominovaný klozet FoRest, o který projevili zájem někteří výrobci sanitární keramiky.

Co plánuješ do budoucna a jaký je tvůj cíl ve vlastní tvorbě?

MF Nejvyšší cílem je dosáhnout úrovně uznávaného designéra a mít možnost si zakázky vybírat. Bližším cílem je některé mé práce zrealizovat. A jednou bych chtěla navrhnout traktor.

Kdybys vyhrála národní cenu za studentský design, co by to pro tebe znamenalo?

MF Byla bych ohromně šťastná. Byl by to můj největší úspěch a uznání toho, co jsem vytvořila. A samozřejmě doufám, že by to mohlo napomoci, aby se FoRest začal vyrábět.

Proč ses rozhodla studovat design v Ateliéru Martina Tvarůžka na ČVUT?

MF Líbila se mi zadání. Design jsem šla studovat, abych mohla pomáhat lidem a dělala věci lepší, a tam se to potkalo. V tomto ateliéru jsem pak už zůstala napořád, protože pan Tvarůžek je skvělý designer a chtěla jsem se od něj učit. Přiznávám, jeden semestr jsem si odskočila za porcelánem J.

Tvá práce FoRest řeší aktuální téma zdravého vyprazdňování. Proč ses začala danému tématu věnovat?

MF K tématu mě přivedly zdravotní problémy v rodině. Dostupné kompenzační pomůcky mají jisté nevýhody a jejich kombinace je složitá a neestetická. Rozhodla jsem se tedy najít vlastní řešení. Spojit výhody vyšší invalidní toalety a stoličky dopomáhající ke zdravější poloze v podřepu. Sofistikovaný produkt, za který se jeho majitelé nebudou stydět. 

Děkuji za rozhovor.

Andrea Vaňourková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu