Design Cabinet CZ

28.12. 2009

MgA. Ondřej Václavík – Finland

Designéři na cestách

Letošní říjen jsem strávil ve finském hlavním městě Helsinky. Jednalo se částečně o pracovní pobyt, a tak jsem si cestování vyhradil jen určitý čas.

Bylo těžké rozhodnout se mezi výlety do nádherné podzimní přírody a poznáváním zdejší architektury. Většinu času jsem však trávil v hlavním městě, a tak okouzlení architekturou možná převažovalo. Ve Finsku je architektura s přírodou úzce propojena. Dokladem jsou i samotné Helsinky, jejichž charakter je do velké míry dán právě geografickými podmínkami.

Snad asi nejvýraznějším příkladem tohoto sepětí architektury s přírodou je luteránský kostel Temppeliaukion Kirkko, který byl navržen dvěma mladými architekty již v 60. letech 20. stol. Autoři zde vtipně využili skalního masivu, do kterého je kostel doslova zasekán. Robustní „paleolitický“ interiér stavby však kontrastuje s odlehčeným rastrem střešních oken a filigránskou kovovou dekorací centrální kupole. Tato odvážná sakrální architektura je odrazem liberální luteránské církve, která má ve Skandinávii hluboké kořeny. Krátká historie většiny těchto finských kostelů je však kompenzována originální a invenční prací finských architektů.

Dalším příkladem kvalitní architektury jsou také univerzitní campusy. Jedná se vždy o ucelený urbanistický komplex skládající se z přednáškových sálů, učeben, ale i studentských hospod, klubů a sportovišť. Jedním z nejznámějších je campus technologické univerzity TKK v městské části Otaniemi, jehož urbanistický plán a hlavní budovu navrhl Alvar Aalto v roce 1955. Stavby tohoto věhlasného architekta se nacházejí po celém Finsku, stejně tak jako v různých koutech Evropy. Mezi nejznámější realizace v Helsinkách patří jistě monumentální Finlandia Hall či budova Akademického knihlupectví. Navštívil jsem však také jeho vlastní vilu a nedaleký architektonický ateliér v zahradní čtvrti Munkkiniemi. Tyto stavby se nacházejí mimo centrum dění a jsou o něco skromnější. Dnes se však Aalto dostává do podvědomí turistů především díky finské značce Iittala, která chrlí jeho redesignované skleněné mísya vázy „Aalto“ v různých tvarových obměnách, velikostech a barvách.

Věhlas finského designu ve světě razí renomované značky jako Artek či Marimekko, na jejich showroomy narazíte doslova na každém rohu. Opravdovou „mekkou“ design turismu je tzv. „Design Distrikt HelsinkielsiHh“ v centru města. V oblasti několika ulic se nachází množství malých hotýlků, kaváren, galerií a obchůdků, ve kterých si můžete nakoupit především autorský design a limitované kolekce místních návrhářů. Pro lepší orientaci však doporučuji jednoduchou mapu, kterou si můžete vyzvednout v nedalekém Design Foru (obdoba zrušeného českého Design centra ČR). Pokud však hledáte „opravdový finský design“ stačí se pozorně koukat kolem sebe. Jak mi osobně potvrdil finský designér Ilkka Suppanen, Finové si příliš nepotrpí na velkolepé designové exhibice. Kvalitní design a architektura jsou součástí jejich každodenního života. Svědčí o tom i věhlas zdejší vysoké umělecké školy UIAH (University of Art and Design Helsinky), která navazuje na průmyslovou zástavbu známé porcelánky Arabia. O kvalitách finského designu již brzy uslyšíme více. Helsinky byly totiž nedávno jmenovány hlavním městem světového designu „World Design Capital 2012“.

Světové pozornosti se nevyhne ani budoucí Evropské město kultury 2012, Turku. Do roku 1809 hlavní město země se může pochlubit katedrálou z 12. stol. a středověkým hradem. Historických staveb je ve Finsku opravdu po málu, a tak není divu, že si jich Finové považují. Dokladem je nová městská knihovna z roku 2007 vyprojektována ateliérem JKMM Architects. Došlo zde k citlivému propojení moderní knihovny s původní barokní budovou v centru historické zástavby. Neméně zdařilá je i rekonstrukce bývalé továrny na lodní lana, které dnes slouží jako zázemí zdejší konzervatoře a akademie umění. Na nedalekém ostrově Hirvensalo jsem navštívil jedinečnou stavbu Ecumenical Art Chapel, která patří k opravdovým skvostům současné finské architektury. Unikátní architektura mě oslovila i v nevelkém přístavním městě Kotka. Na samotné hraně přístaviště, ve společnosti dvou těžkotonážních jeřábů, stoji zbrusu nová budova Maritime Museum of Finland. Dynamický tvar stavby připomínající vlnu či koráb pokrývá rastr jemných slunolamů. Tato na první pohled výstřední budova je ve skutečnosti multifunkční prostor zahrnující muzeum, kavárnu a restaurátorské dílny lodí.

Zkrátka, ať už se vydáte ve Finsku kamkoli, projevům tvůrčího ducha jistě neuniknete. Právě v tom mě tato melancholická země oslovila nejvíce. Věřím, že se brzy prolomí ledy i v našem mírném podnebném pásu.

Foto a text: MgA. Ondřej Václavík
www.vaclavik-design.com

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu