Design Cabinet CZ

08.10. 2017

Michaela Čapková_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2017

rozhovory

Michaela Čapková z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze byla nominována za Kolekci pláštěnek Soulmates / Dialog mezi průmyslovým produktem a oděvním objektem v Národní ceně za studentský design 2017.

Michaelo, Vaše kolekce pláštěnek je reakcí na nafukovací hračky Libuše Niklové. V čem je pro Vás inspirativní její tvorba?

Na hračkách Libuše Niklové mne baví jednoduchost a intuitivní hravost, se kterou designérka pracovala. Sama mám ráda ve své tvorbě nadsázku a pod rukama paní Niklové vznikaly hračky s přidanou hodnotou. Vzpomenu například, když jsem si dělala hlubší rešerše k tématu a v knize od Terezy Bruthansové jsem se dočetla, jakým způsobem vznikla snad nejznámější harmoniková kočička, na kterou paní Niklová použila část splachovací nádržky, jenž v té době zrovna dorazila do Fatry Napajedla. 

Kolekci pláštěnek doplňuje obuv, ta vznikla ve spolupráci firmy Baťa. Čím jsou boty inovativní?

Obuv vznikla jako doplňková část kolekce přímo v Dolním Němčí, kde firma sídlí. Přesto, že po oděvní stránce kolekce šlo právě o pláštěnky, obuv je inspirována jinou vodní formou než je déšť, a to mořem., konkrétně tedy potápěčskou obuví, která je stejně jako moje boty Soulmates ze softshellu a na nohu se upevní pouze utáhnutím gumičky kolem nártu. Ve zkratce by se tedy dalo říci, že tato potápěčská obuv je zde posunuta do vycházkové obuvi pro každodenní nošení. 

Proč by Vaše práce měla být oceněna v letošním ročníku NCSD?

Kolekce se opírá o část našeho národního odkazu a myslím si, že především v dnešní době je důležité tento odkaz určitým způsobem rozvíjet. 

 

Autor: Kateřina Kostková. Foto: Tereza Ondrušková (kolekce), Alexandra Kadlecová (portrét autorky).

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Česká Stavební Akademie
  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
  • Slovenské centrum dizajnu