Design Cabinet CZ

24.07. 2017

Milan Chlíbec

Historie a osobnosti

(1933 – 2017)

Milan Chlíbec, významný český designér porcelánu, keramik a pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze zemřel v polovině července tohoto roku (22. dubna 1933 Praha - 16. července 2017 Praha). Studoval na Státní keramické škole v Praze (dnes výtvarná škola Václava Hollara) v letech 1949 - 1952. V období  1955 - 1965 byl designérem v národním podniku Spojené keramické závody Teplice (SPOJKER), pro něž vytvořil množství návrhů především v duchu tzv. bruselského stylu.

Nejznámější design keramiky Milana Chlíbce je snídaňový soubor Leona vyráběný v barevných kombinacích modré, žluté, zelené v kombinaci s černými nebo bílými detaily a kávový soubor Diadém s detailem "ploutvičkových" úchytek.

Na dlouhá léta (1965 - 1997) spojil svojí profesní dráhu s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze, kde působil jako vedoucí keramické dílny. Vychoval desítky studentů, budoucích designérů porcelánu a sochařů - keramiků.

Zároveň se věnoval volné tvorbě a realizacím do architektury (známé jsou například reliéf Strom z keramických tvarovek v základní škole Stříbrníky v Ústí nad Labem nebo geometrické plastiky v atriu mosteckého magistrátu restaurované keramikem Milanem Žofkou v roce 2014.

Milan Chlíbec vystavoval pravidelně svoji tvorbu na domácích autorských a významných souborných výstavách české keramiky. Mezi nejvýznamnější prezentace jeho tvorby patří prezentace jeho designu na XII. Trienale v Miláně 1960. Účastnil se legendární Mezinárodní výstavy keramiky AIC v Praze v roce 1962, ze které obdržel stříbrnou medaili. Za svou tvorbu byl opakovaně oceněn ve světové soutěži keramiky Concorso Internacionale della Ceramica v italském Gualdo Tadinu - II. cenou v roce 1972 a I. cenou v roce 1973. V letech 1962, 1966 a 1968 byl finalistou světově významné soutěže keramické plastiky Premio di Faenza. V devadesátých letech vytvářel na 2. a 4. Mezinárodním hrnkovém sympoziu v Dubí své osobité hrnky.

Autorova díla lze nalézt například ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni, pobočce AJG v Hluboké nad Vltavou, Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Retromuzea GAVU v Chebu, Muzea Karlovy Vary, regionálního muzea v Teplicích a v řadě dalších institucí a soukromích sbírek.

V osmdesáti čtyřech letech se uzavřela životní dráha nepřehlédnutelné osobnosti designu keramiky a porcelánu 2. poloviny 20. století, charismatického, společenského a obecně oblíbeného člověka.

 

Dita Hálová, Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Foto: UPM – Gabriel Urbánek

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu