Design Cabinet CZ

17.08. 2015

MMM Corones_Muzeum horolezectví od Reinholda Messnera a Zaha Hadid Architects

Design v souvislostech

Na plošině Plan de Corones dokončilo v tomto roce studio Zaha Hadid Architects šesté a poslední muzeum věnované kariéře Reinholda Messnera s názvem "MMM Corones". Instituci, která je již nyní otevřena pro veřejnost a zkoumá disciplínu horolezectví skrz unikátní sbírky fotografií a různých předmětů shromážděných Messnerem v průběhu celého jeho života. Messner proslul prvním výstupem Everestu bez kyslíkového přístroje, (spolu s rakouským horolezcem Petrem Habelerem), a také tím, že jako první horolezec zdolal všech čtrnáct "osmitisícovek".

Muzeum na své dokončení čekalo téměř dva roky. Reinhold Messner dostal při návrhu muzejních prostor volnou ruku, betonová konstrukce muzea je zakomponována do skalního masivu, který ukrývá podzemní prostory galerie, které třemi výhledovými plochami ve svahu ústí do impozantní alpské krajiny. Sám Messner vysvětluje: "na MMM Corones jsem chtěl vyprávět historii a vývoj moderního horolezectví, od vybavení a jeho vývoje za posledních 250 let až k vítězstvím a tragédiím, které se odehrály na nejznámějších horách světa - Matterhorn, Cerro Torre, K2. Je to neuvěřitelně vzrušující, vyprávět příběhy z jeviště těchto rozměrů."

Prosklené otvory muzea jsou orientovány tak, že interiér je převážně slunný a zároveň respektuje přítomnost okolních skal. Kromě toho, celkové „ponoření" objemu muzea do skály umožňuje v muzeu zachovat téměř konstantní vnitřní teplotu.

Reinhold Messner popsal jeho projekt muzea MMM Corones k jeho osobní "15. té osmitisícovce" a přidal tak další kousek do série muzeí Messner Mountain Museum, které se již staly klíčovým bodem návštěv pro horské nadšence celého světa.

 

Zdroj:
http://www.mmmcorones.com/en/home.html
http://www.zaha-hadid.com/architecture/messner-mountain-museum-corones/

 

Květa Čulejová

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu