Design Cabinet CZ

13.08. 2015

Modulární úložný nábytek (II. část)

Novinky

Zatímco v předchozí části našeho tématu věnovaného modulárnímu úložnému nábytku jsme se věnovali několika ukázkám „klasických“ jednoduchých regálových konstrukcí, v dnešním druhém dílu jsme se zaměřili na nábytek sestavovaný z korpusových modulů. Společným jmenovatelem, který u vybraných tří systémů upoutal naši pozornost, je způsob, jakým autoři vyřešili spojení jednotlivých modulů.

S posuvnými policemi

Prvním produktem je policový systém s názvem Shift („posunout"), za nějž jeho autoři z německého designérského studia New Tendency získali mj. ocenění Interior Innovation Award 2014. Je zhotoven z MDF dýhované dubovou dýhou a skládá se z modulárních prvků, které mohou být jednoduše uspořádány vertikálně nad sebou a zároveň se mohou horizontálně pohybovat. Shift je vysoce adaptivní a uspořádáním jednotlivých modulů může reagovat na různé individuální potřeby uživatelů v závislosti na druhu ukládaných předmětů, podmínkách prostředí nebo na jiných souvislostech. Může být umístěn v prostoru jako volně stojící solitér nebo postavený před stěnou. Moduly mohou být použity i samostatně jako nástěnné police. K sestavování modulů do sestav nejsou zapotřebí žádné spojovací prvky ani nářadí. Systém je založen na třech typech modulů o základním rozměru 1000x330x340 mm: základní modul a dva různé horní (ukončovací) moduly - uzavřený nebo otevřený. Základní modul se skládá z dna, dvou boků a zad. Nemá půdu, stejně jako horní otevřený modul, zatímco horní uzavřený modul je uzavřený ze všech pěti stran. Základní modul se od horních modulů liší v tom, že má směrem nahoru protažená záda. Společným prvkem pro všechny tři typy je drážka na zadní straně ve spodní části korpusu, která slouží k nasazování jednotlivých modulů na sebe - horní modul se drážkou nasadí na zvýšená záda spodního modulu. Tento způsob uložení umožňuje horizontální posouvání polic vůči sobě, a tím vytváření různých optických, ale i praktických kombinací (otevřená horní část police např. umožňuje ukládání i vyšších předmětů).

Sestavy je možné vytvářet nejen ukládáním polic na sebe, ale i kombinovaně vedle sebe a na sebe.

S ocelovými kuličkami

Nábytkový skladebný systém Xilobis stejnojmenné švýcarské firmy je založen na plošných dílcích z lakovaného březového multiplexu (půdy, dna, boky, svislé a vodorovné mezistěny, sokly), z nichž se bez pomoci nářadí zhotovují korpusové moduly různých velikostí a z nich se pak skládají celé nábytkové sestavy. Firma systém nabízí ve dvojím provedení podle hloubky úložného prostoru (v cm): systém 38 a systém 24 (knihovna). Za druhý z nich získala prestižní ocenění Red Dot Award 2015. Korpusové moduly mají v obou případech dvě délky: 1012 mm a 512 mm. Výška modulů v systému 38 je 380 mm a v systému 24 je 270 mm.
Tolik stručné představení systému Xilobis a nyní poněkud detailněji k jeho principu. Půdy, dna a boky korpusu mají ve vnější ploše vyfrézovány dvě rovnoběžné podélné drážky pro spojovací lanka v podobě uzavřené smyčky přesného rozměru (jádro lanka z odolných vláken je chráněno vnější vrstvou odolnou proti oděru). Na vnitřní ploše dílců je vyfrézována drážka pro záda. Na vnitřní ploše půdy a dna delších modulů jsou navíc vyfrézovány rovnoběžné drážky pro posuvné dveře. Na obou kratších koncích půdy a dna (u obou modulů) je vyfrézována polodrážka pro „suché" připojení boků. Korpusy se skládají tak, že se na vodorovné dílce nejdříve navléknou lanka a poté se mezi obě desky vetknou oba boky. Jako poslední se do korpusu vetknou záda z lakované MDF (postup je znázorněn na připojených obrázcích).
Půdy, dna a boky mají na vnitřní ploše (půdy a dna navíc i na vnější ploše stejně jako sokly) v určitých místech vyfrézovány mělké důlky pro vložení ocelových kuliček, které zde fungují jako poziční a aretační prvky. Svislé a vodorovné mezistěny jsou na styčných hranách opatřeny stejnými důlky. Nacvaknutím na kuličky se zafixují v dané poloze. Podobně se postupuje i při skládání sestavy. Do důlků v předem usazených soklech se rozmístí ocelové kuličky a na ně se přesně nasadí první řada skříněk. Do důlků v půdě se vloží další kuličky pro další řadu skříněk. Tímto způsobem se postupuje až po dosažení požadované výšky celé sestavy. Moduly lze v řadách libovolně střídat, volný prostor mezi dvěma sousedními od sebe vzdálenými skříňkami lze rozdělit svislými mezistěnami. Do menších prostorů vzniklých rozdělením svislými a vodorovnými mezistěnami je možné vsunout zásuvky založené na stejném konstrukčním principu jako korpusy.

S klipovými spojkami

„Jednoduchost je nejvyšší stupeň sofistikovanosti."
Tento citát Leonarda da Vinci použil pro svůj flexibilní policový systém s názvem „2clic" tým autorů ze Střední odborné školy dřevařské v Hamburku. Základem systému jsou hotové korpusy zhotovené z laminovaných CDF desek.Tyto moduly se vzájemně spojují do sestav pomocí speciálního spojovacího systému „2clic". Jeho princip spočívá v tom, že k oběma podélným hranám plošných dílců tvořících korpusy (půda, dno, boky) jsou prostřednictvím ocelových kolíků, rozmístěných v přesných roztečích, připojeny úzké lišty z téhož materiálu. Mezi lištami a deskami je ponechána mezera, do níž se zasouvají speciální klipové konektory z tvrdého pružného plastu. Tyto konektory, které se zaklapnou za ocelové kolíky v mezeře, slouží jako spojovací elementy pro připojování korpusů k sobě.
Systém obsahuje i další typy plastových konektorů, např. pro uchycení modulu ke stěně, pro zavěšení otočných dveří nebo pro zajištění do korpusu vsunuté menší skříňky proti samovolnému vysunutí.

Radomír Čapka
Foto: autor

Článek je převzat z Dřevařského magazínu 6/2015
www.drevmag.com

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu