Design Cabinet CZ

24.01. 2015

Může být „obyčejný“ radiátor zajímavý?

rozhovory

Rozhovor se studentkou designu Zlatomírou Cirhanovou z FA ČVUT.

Každý, kdo se zabývá bytovou kulturou a tvorbou interiéru ten problém zná. Sebelépe navržený interiér mohou esteticky poněkud „narušit" radiátory. Vytápění pak mizí (samozřejmě nejen proto) do podlahy. Podoba radiátorů však zůstává nadále výzvou pro jejich výrobce, a tím i pro průmyslové designéry. To může potvrdit každý, kdo navštěvuje veletrhy topenářské techniky, kde se prezentují stovky firem s radiátory výkonnými a esteticky natolik atraktivními, že po nich může bez obav sáhnout i náročný tvůrce interiéru. Potkat se s prezentací takových radiátorů je pak možné i na veletrzích designu například na italském Salone internazionale del mobile v Miláně, Cersaie v Bologni nebo proslulém bienále Interieur v belgickém Kortrijku.
Podobné zadání dostali letos studenti ateliéru MgA. Martina Tvarůžka z Ústavu průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT v Praze. K nejlépe hodnoceným projektům ateliéru patřila práce studentky pátého ročníku Zlatomíry Cirhanové, která se věnovala designu deskového litinového radiátoru. Postup prací byl vedoucím ateliéru koordinován s českým výrobcem této techniky společností Viadrus. Práce na výtvarně-technickém řešení, které jsou v gesci vedení ateliéru, však intenzivně pokračují! Upravují se a precizují detaily, aby byl návrh proveditelný a realizovatelný .


Zlatko, úvodem chceme blahopřát k úspěchu, který jsi u hodnotitelské komise zaznamenala. Prošla jsi některými úseky standardního vývojového procesu, co pro Tebe tato zkušenost v porovnání s předešlými studentskými projekty znamená?

Určitě mi to velmi pomohlo nahlížet na proces vývoje produktu z úplně jiného úhlu pohledu, než jsem byla zvyklá. Nemohla jsem zůstat jen u tvarového řešení, ale musela jsem na věc nahlížet komplexněji a řešit hlavní otázky, jak, pro koho, co vlastně navrhuji a jaký to má přínos. Tento projekt byl pro mě výzvou. Chtěla jsem posunout stávající litinový radiátor novým směrem, navrhnout takové tvarové řešení, které tuto komoditu povýší a při zachování tradičních technologických postupů nabídne vyšší estetickou hodnotu. Litinu jsem si vybrala hlavně proto, že umožňuje mnoho tvarových řešení, a tudíž nabízí spoustu možností. Od počátku prací jsem chtěla dosáhnout toho, aby radiátor nabídl v rámci svého tvarového řešení a díky své skladebnosti víc, než jen běžné formální zpracování.

Na Tvém návrhu pracují v těchto dnech konstruktéři z firmy Viadrus. Bylo pro Tebe obtížné přijmout v samém úvodu pravidla z oblasti technologie, konstrukce a marketingové strategie výrobce, bez nichž by produkt nebylo možné přiblížit k realizaci?
Spíše než obtížné bych řekla, že to pro mě a pro mou práci byl přínos.Spolupráce s firmou a lektorské vedení MgA. Martina Tvarůžka mě motivovaly, a tak mi postupně docházelo, že by produkt mohl být hmatatelný a realizovatelný. V úvodní fázi jeho vývoje jsem se věnovala studiu přírodních motivů odrážejících distribuci otopné kapaliny, a nechala jsem se nakonec inspirovat morfologií rostlin. Ale už v této fázi byla potřeba počítat s technologickými požadavky a omezeními konstrukce. Následně jsem hledala takový tvar žebra, které by změnou své osové orientace nabídlo zákazníkům mnoho variant pro sestavení „individuálního" radiátoru.
V minulosti jsem již spolupracovala se společností ABB na bakalářské práci, takže úplně nová zkušenost to pro mě nebyla. Spolupráce s firmou je pro začínajícího designéra určitě výborná zkušenost. Je dobré se seznámit s tím, jak produkt vzniká od A do Z, a jak se pak výrobek ve spolupráci s ostatními vývojovými odděleními dostává pomalu k finální podobě.


Práce na radiátoru ještě pokračují, pokud se vše podaří v krátkém čase doladit, bude představen odborné veřejnosti na dubnovém mezinárodním veletrhu topenářské techniky v německém Frankfurtu na Mohanem. K tomu blahopřejeme, protože to není častý případ, kdy známá firma prezentuje na tak významné akci studentskou práci!
Tebe však brzy čeká diplomová práce, máš už vybrané téma?

Ano, to je pravda. V letním semestru budu pracovat na diplomové práci. Pro téma jsem se ještě úplně nerozhodla, ale ráda bych se buď dále věnovala topenářské technice ve spolupráci s firmou Viadrus, anebo bych šla úplně jiným směrem a zabývala bych se pomůckami pro děti s handicapem. Zatím to nechávám otevřené.

Děkujeme za rozhovor, přejeme Ti úspěšné završení studia a firmě Viadrus, ať přiveze z veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem dobré zprávy!

 

DC CZ

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu