Design Cabinet CZ

04.11. 2018

Nanovo bude vyrábět ikonický československý nábytek, začíná komodou podle návrhu Jiřího Jiroutka

Novinky

Studio Nanovo vrací od roku 2011 do interiérů nábytek a bytové doplňky, které ve druhé polovině 20. století stávaly v nejedné československé domácnosti. Daří se mu to renovací originálních kousků. Pod zavedenou značkou se nyní Nanovo rozhodlo vrátit kvalitní design a užité umění bývalého Československa také do výroby. Pilotním projektem se stala ikonická komoda podle návrhu Jiřího Jiroutka ze 60. let.

Staré věci je zajímají, protože je baví příběhy za těmito věcmi skryté. Začal setkáním s příbuznou Jiřího Jiroutka, která v obchodě Nanovo obdivovala jeho renovované skříňky. To vedlo majitele Nanovo k přání osobně se s panem Jiroutkem potkat, a následně i k myšlence začít nově vyrábět věci z české designové historie. Proto se rozhodli jako první produkt vyrobit komodu U-453 s nadčasovými detaily právě podle návrhu Jiřího Jiroutka.

 

Skříňka se zásuvkami v růžovo-černo-bílé barevné kombinaci byla součástí série sektorového nábytku, který v 60. a 70. letech vyráběl národní podnik Interiér Praha.

Jiří Jiroutek (* 30. ledna 1928) do tohoto podniku nastoupil nedlouho po jeho vzniku. Komodu U-453 navrhl v roce 1958. O deset let později přijal nabídku pracovat ve Švédsku, kterou dostal přímo od majitele firmy IKEA Ingvara Kamprada. Domů se vrátil po 3,5 letech a nastoupil opět jako zaměstnanec Interiéru Praha, ovšem jako řadový prodavač. Teprve na popud Ingvara Kamprada při jeho další návštěvě Československa dostal místo v oddělení zahraničního obchodu, kde navrhoval nábytek. Následně prošel ještě podniky Ligna a Drevoúnia a po revoluci si pak založil vlastní ateliér, v němž pomáhal vytvářet soukromé i firemní interiéry. Přestože s podnikáním už skončil, i ve svých devadesáti letech prý stále kreslí nové návrhy. 

 

Na konci listopadu 2018 pak bude první vyrobený prototyp skříňky vydražen na dobročinné aukci Nadace Via. Kromě tohoto kousku existují ještě dva prototypy. Jeden odešle Nanovo svému obchodnímu partnerovi v Nizozemsku, druhý bude k vidění ve studiu v pražské Kolbenově ulici.

 

Ve výrobě ikonických kousků československého designu chce Nanovo pokračovat i nadále. Podle návrhu Jiřího Jiroutka by měly vzniknout ještě tři skříňky ze série U-450. Jako následující projekt se rýsuje křeslo podle návrhu jednoho z předních československých designérů sedacího nábytku. V dalším plánu studio uvažuje o návratu některého z ikonických svítidel. 

 

Více informací v příloze.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu