Design Cabinet CZ

05.05. 2021

Nejbarevnější reuse centrum, tedy bazar s použitými věcmi má Ostrava!!!

Novinky

Co je reuse centrum Ostrava?

Jde o centrum pro opětovné použití funkčních předmětů, které mohou obyvatelé Ostravy darovat do jedenácti sběrných dvorů. Je to místo, kde mohou lidé za pár korun získat zařízení pro domácnosti (nábytek, kuchyňské nádobí a potřeby), nářadí, hračky, knihy, CD, gramodesky, umělecké předměty, sportovní potřeby, kočárky, autosedačky atd. a zároveň tím přispět na zeleň v Ostravě. Součástí centra je i veřejná dílna, kde si lidé mohou zakoupenou věc sami opravit nebo vylepšit. Bezplatně zde mohou využít ruční nářadí či šicí stroje, kterými je dílna vybavena.

Reuse centrum je společným projektem města Ostravy a společnosti OZO Ostrava. Pomáhá použitým věcem získat nové využití a přitom jejich prodejem přispívá na výsadbu zeleně v Ostravě. 

Význam centra výrazně podtrhl originální design UAX! designéra Radka Leskovjana. Halu rozčlenil do barevných zón, do nichž jsou nabízené předměty umisťovány podle své barvy. Věcí, kterých by si možná při formě vystavení „á la vetešnictví“ či tmavý a zaprášený bazar z 90. let minulého století nikdo nevšiml, se rázem staly lákavějšími a celý prostor se díky pestrým barvám rozzářil. „Je to jakási výstava, protože kdybychom barvy nezorganizovali, tak by z toho byl takový bazarový binec.“Vypadalo by to stejně jako v každé zastavárně,” popisuje svůj koncept. Barvy, s nimiž dovedně pracuje i ve firmě UAX!, zorganizoval jednoduše. „Dali jsme je do barevného kruhu. Do jednotlivých barevných kójí se dávají předměty stejných barev. To byl hlavní záměr, řekli jsme si, držme se těch barev. Od vykřičených barev až po dřevěnou.

Lidé tak mohou podle barev levně nakupovat také v neotřelé knihovně, která je pomyslným srdcem celé haly a slouží zároveň jako posluchárna pro doprovodné vzdělávací akce. „V centru prodejní plochy budou navíc probíhat také workshopy, přednášky, swapy a prezentace, vše v duchu reuse a upcyklace,” dodává designér.  

Při návrhu interiéru a jednotné vizuální podoby centra se autor držel hesla „Less is more“. „Tento slogan jsem použil jako centrální sdělení celého prostoru. A doplnil jsem jej dalšími slogany, jako Omezuj, Odmítej, Používej, Opravuj, Upcykluj a Recykluj. To se totiž stane, když se spojí zodpovědnost, ušlechtilá myšlenka a design s mým rukopisem,” přibližuje designér a dodává: „Právě zodpovědnost k životnímu prostředí, přírodě a lidem je jednotící téma, které spojuje OZO a UAX! již mnoho let. Přesně to je základní myšlenkou naší tvorby, kterou se UAX! snaží uplatňovat už 25 let nejen při výrobě triček, ale i při všech ostatních aktivitách a spolupráci s dalšími tuzemskými firmami.

V Reuse centru Ostrava se nedávno objevilo třeba i koncertní křídlo. „V rodině dárců bylo celých 60 let. Dědeček paní majitelky jej koupil v hospodě U Ohřálů v Petřkovicích, které se říkalo U Blechy. Po domluvě byl klavír převezen do reuse centra a nyní dotváří atmosféru barevné knihovny,” popisuje designér a zakladatel značky UAX! Radek Leskovjan jeden z příběhů centra, jemuž vdechl vizuální podobu. 

Radek Leskovjan

Designér a grafik Radek Leskovjan vytvořil brand s vtipnými obrázky a navrhl a založil značku UAX!. Vytváří personalizovaný merchandise design, videoanimace, gify a nálepky pro sociální sítě na míru pro firmy a značky jako například Smrfit Kappa, Kentico, Meopta, Hyundai, Jablotron, OZO, HC oceláři, mmcité, USSPA, Eizo a další.

 

Společnost UAX!

Firma UAX s. r. o. je  předním českým výrobcem značkového oblečení nejen pro volný čas od roku 1996. Vyrábí trička a mikiny s potiskem, kalhoty, kraťasy, doplňky, tašky a další. Doménou značky jsou kvalitní bavlněná trička s originálním potiskem UAX!. Firma je přímým výrobcem kvalitního oblečení značky UAX!, a klade velký důraz na kvalitu materiálů. Vytváří originální a neotřelé potisky, které tiskne ručním sítotiskem na více než 160 produktů UAX!. Aktuálně má spuštěno 391 originálních potisků UAX!. Sítotisk zajišťuje kvalitní a trvalé spojení potisku a materiálu.

 

Více informací na www.radekleskovjan.com; www.uax.cz/cs/uax/, www.facebook.com/uax.fish, www.instagram.com/uaxdesign/ a na https://youtu.be/JbXbmAhDfzc

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu