Design Cabinet CZ

13.08. 2022

New York Prahu neodhadl

Recenze

Mnohá tuzemská média si všimla, že významné americké noviny New York Times věnovaly pozornost rozvoji našeho hlavního města v posledním období. Všímaly si jak stavební činnosti, tak služeb i kulturního dění. A v něm dvakrát figurovalo téma designu, ale kontroverzně. Američané vyzdvihli založení a činnost Kunsthalle Praha, o níž Design Cabinet CZ  před časem napsal pochvalný text o práci s instalací technického designu. Slavné noviny vedle toho ale uvedly rovnocenně také novou expozici pražského Retromuzea.

Jde o soukromou aktivitu těžící z veřejné obliby užitných předmětů 60. – 80. let. Její organizační zabezpečení je jistě chvályhodné. Podařilo se shromáždit velké množství sbírkových předmětů a instalovat je v dostatečně velkých prostorách v centru Prahy (bývalý obchodní dům Kotva), na což se zatím žádná státní instituce v hlavním městě nezmohla. V této souvislosti vzpomeňme jen mediální podněty pro využití upadající funkcionalistické památky domu Ústředí lidové a umělecké výroby (ÚLUV) a Krásné jizby na Národní třídě 36  v Praze.

Řešení expozice však rezignovalo na profesionální standard a svým způsobem tak návštěvníky značně pohrdá. Vedle poměrně dobrých instalací dobových interiérů a některých přiměřeně naaranžovaných částí trpí mnohé části muzea příliš ledabylým uspořádáním a celkově u exponátů chybí informace, specifikující jejich identitu. Výrobce, rok vzniku a jméno designéra dnes zajímají i průměrné návštěvníky. Těmto zbytečným nedostatkům se mohli organizátoři vyhnout, pokud by zvolili spolupráci s odbornými institucemi. Ministerstvo kultury sice ještě stále nezřídilo plánované metodické centrum pro sbírky designu, ale příkladných profesionálních institucí, kde lze žádat o odbornou pomoc či radu u nás nemáme málo.

Chtěla jsem přirozeně v Design Cabinetu CZ o retro muzeu psát, a proto jsem oslovila pořadatele dotazy na koncepci sbírky a zamýšlený standard práce se sbírkovými předměty, ale pro PR oddělení muzea šlo zřejmě o příliš náročné téma. Muzea a sbírky jsou aktivity dlouhodobého charakteru. Až odezní retro móda, může mít shromážděný materiál další smysluplné poslání. Aby jej plnil, musí být ale od počátku odborně zpracováván a dokumentován. Mnohá soukromá muzea spolupráce s odborníky využívají. Pokud to pochopí i pražské Retromuzeum, nabyde jeho aktivita kvality vyššího společenského přínosu.

 

Jana Synková

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu