Design Cabinet CZ

15.08. 2016

Nové trendy v dokončování plošných a tvarových dílců

Články

III. část: 3D potisk

Posledním ze zajímavých trendů v oblasti povrchové úpravy – přesněji dokončování plošných dílců – představeným na loňském veletrhu Ligna v německém Hannoveru byla unikátní technologie 3D potisku, která umožňuje na rovném hladkém podkladu vytvořit například reliéfní strukturu dřeva takřka identickou s povrchem skutečného přírodního materiálu. 3D potisk lze provádět prakticky na jakýkoliv materiál standardně používaný v nábytkářské výrobě: laminované nebo lakované desky DTD, MDF, HDF, překližky apod.

 

Podstata nové technologie spočívá v přenesení naskenovaného a softwarově upraveného obrazu povrchu dřeva na rovný bílý podklad (laminovanou desku). K potisku se používá speciální inkoust, který na rovném povrchu materiálu vytvoří nejen vlastní obraz, ale současně i plastickou, vizuálně i hmatově rozpoznatelnou 3D strukturu. Tím dochází ke sloučení dvou kroků používaných při standardní výrobě – potisku a ražby.

 

Vytvoření 3D obrazu

 

Základem systému je velkoplošný průmyslový skener, jehož digitální kamera může pracovat v různém rozlišení. Klíčovým prvkem skeneru je ale originální patentovaný systém osvětlení snímané plochy DC SynchroLight (DC znamená dynamicky řízený), založený na LED technologii, který umožňuje dynamicky, okamžitě a automaticky ovládat a měnit úhel, intenzitu a teplotu vyzařovaného světla dopadajícího na ozařovanou plochu. To dovoluje optimalizovat výsledek digitalizace, závisející na typu a charakteru originálů, a poskytuje dříve nedosažitelný efekt. Patentovaný systém umožňuje během jediného skenování získat tisíce rozdílných světelných schémat, aby světlo mohlo být přizpůsobeno různým potřebám reprodukce, jako například lesklé povrchy, zlato, pergamen apod. Zároveň umožňuje skenování 3D informací (hloubkové mapy obrazu), které mohou být použity pro dosažení zvýraznění obrazu nebo jako doplňková vrstva např. pro vytvoření reliéfního efektu strukturovaného povrchu, tahů štětce na obrazech apod.

S naskenovanými informacemi pracuje DRS software, který vedle množství různých nástrojů obsahuje také modul Light Inspector umožňující automaticky řídit DC SynchroLight a poskytnout mnoho unikátních prvků:

-Uživatel může skenovat obraz ve speciálním modu Fine-Art, který umožňuje dodatečné změny světla (vytvářet nová světelná schémata) bez toho, že by bylo nutné obraz znovu skenovat.

-Při skenování v modu Fine-Art je též automaticky extrapolován 3D obraz (hloubková mapa), který může být dále upravován v nástroji Light Inspector. Např. lze naskenovat povrch dřeva s reliéfní strukturou a softwarově (kombinací plochého barevného obrazu, hloubkové mapy a světelných schémat) ji libovolně upravovat.

-Naskenované obrazy lze uchovávat v knihovně se všemi světelnými schématy pro pozdější použití či změny. Dodatečně lze měnit úhel dopadu světla (hra se stíny), intenzitu či barvu světla, 3D informace. Tím lze upravovat plastickou reliéfní strukturu (hloubku) povrchu.

 

Vytvoření 3D potisku

 

Reliéfní (plastický) 3D potisk v tloušťce zhruba 0,1 mm se provádí na barevné 3D tiskárně metodou inkjet pomocí speciálních inkoustů. Z originálu oskenovaný a softwarově upravený digitální 3D obraz se přenese do řídicího počítače tiskárny. Ta je řešena jako linka s několika za sebou řazenými pracovními jednotkami s tiskovými hlavami, pod kterými dílec prochází na dopravním pásu. Potisk je tak kompletně realizován na jeden průchod linkou.

Výsledný strukturovaný povrch vykazuje 3D efekt nejen na pohled, ale i na dotek, a v některých případech je k nerozeznání od povrchu originálu.

 

Radomír Čapka

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 11/2015

Foto: autor

 

www.drevmag.com

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu