Design Cabinet CZ

05.02. 2018

O.Pen je chytré multifunkční digitální pero

Novinky

Pero, které ovládá různé typy zařízení podporující Bluetooth, USB, HID a všechny standardní produkty hardware a software.

Slovenští designéři Boris Belan, Ferdinand Chrenka a Milan Novosedliak z Feromon design studia získali nedávno druhé místo v soutěži o slovenskou Národnú cenu za dizajn 2017 v kategorii Profesionální design.

O.Pen je ojedinělý a revoluční produkt, který uvítají jak profesionálové, tak běžní uživatelé všech věkových kategorií. Na první pohled vypadá jako běžné psací pero, které však díky technologiím umožňuje lehký přenos a komunikaci v jakémkoliv prostředí. Dokáže nahradit doposud používané klasická ovládací zařízení jako je počítačová myš, tabletové péro, ale třeba i TV ovladač. O.Pen má jednoduché intuitivní ovládání a používání bez potřeby složitých manuálů. Kopíruje přirozené pohyby ruky. Rotační tvar je doplněný o dvě tlačítka se čtyřmi funkcemi.

Netradiční technické řešení vzniklo v Brně jako spolupráce konstruktérů otce a syna Mihalcových, výjimečných odborníků v oblasti invenční elektroniky. Investorem projektu byl Dušan Veliký, který sestavil tým různorodých tvůrců. Studio Feromon dostalo úkol navrhnout design pera. Vybrané řešení prošlo prototypovým vývojem. Součástí byl i návrh názvu produktu, loga, grafická prezentace, internetová stránka, reklamní video, obaly produktu a v závěru i patentová ochrana. Grafiku svěřilo studio Feromon Emilovi Drličiakovi a video Barboře Berezňákové. 

Vývoj pera O.Pen trval rok a půl. Řešení vznikalo nicméně bez reálné firmy, jejích výrobních technologií a marketingu. Ve hře bylo hodně neznámých. K designu se pojila nová identita produktu a jeho příběh, který by ho udělal zajímavým a srozumitelným pro co nejširší okruh lidí. Koncepce péra je odvážná a vizionářská současně. Přichází s inovací a s jiným přístupem k běžně používaným předmětům, jakým je například myš počítače, kterou dnes umí používat snad každý.

Inovátorský byl však i přístup investora, který učinil odvážný krok do neznáma (doufejme, že ne cimmermanovským krokem stranou) a bez předem jasného a přesvědčivého konce. My mu úspěšnou budoucnost rádi předvídáme!

 

Lenka Žižková         

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu