Design Cabinet CZ

02.05. 2016

Olo Křížová

rozhovory

Design Cabinetu se představuje významná osobnost české a slovenské módy Olo Křížová

Kdo jste a co jste vykonala?

 

Jsem vizionář, člověk, který miluje krásu a moudrost, a který ve všem, co dělá, hledá, nebo tvoří novou estetiku. Jsem kolážista života, který svou vizi zhmotňuje skrze módu. Ráda pracuji a tvořím s inspirativními a zajímavými lidmi. Mezi mé talenty patří také propojování sfér, odvětví i lidí, a to je právě v módě nezbytné. Jsem stále v procesu a konám. Až budu mít pocit, že jsem něco vykonala, popovídáme si o tom.

 

Váš profesní životopis (jen to, co chcete a považujete za významné)

 

Od dětství jsem inklinovala k oděvní a módní tvorbě. Vystudovala jsem technologii pletařství na Střední průmyslové škole textilní v Brně. Už za dob studií jsem spolupracovala s českými návrháři a věnovala se v rámci školy modelingu, který mi po maturitě otevřel dveře do světa. To byla má největší škola, kde jsem porozuměla základům struktury módního průmyslu a tyto poznatky jsem uplatňovala dál, zejména ve spolupráci s návrhářem Jakubem Polankou, se kterým úzce spolupracuji od dob jeho studií na střední škole.

Další velký zlom přišel díky setkání s fotografem Dušanem Šimánkem, který se stal mým učitelem a provázel mě světem umění a fotografie. Pod jeho vedením jsem se začala věnovat fotografii.

Mezi mými zahraničními cestami jsem začala vytvářet módní projekty  ve spolupráci s dalšími návrháři, designéry a umělci. Většinou se jednalo  o módní performance nebo výstavní instalace.

Od roku 2003 jsem se začala profilovat jako stylistka a choreografka. Působila jsem převážně v Čechách a v Itálii, kam jsem se v roce 2010 přemístila. Od roku 2012 jsem začala opět stále častěji jezdit do Prahy a Bratislavy díky novému projektu Fashion Weeku. Projekt byl tak rozsáhlý, že jsem se nakonec vrátila zpět do Prahy a začala se plně věnovat podpoře české módní tvorby a mapování a dalšího profesního budování módního průmyslu v Čechách i na Slovensku.

Z toho vyplynulo, že jsme v roce 2013 založili neziskovou organizaci Czech Fashion Council a v Bratislavě jsme vytvořili platformu na podporu a prezentaci módní tvorby Fashion LIVE!.

 

Současnost a nedávná minulost

 

Věškeré mé aktivity jsou soustředěny do práce pro Czech Fashion Council v Čechách a Fashion LIVE! v Bratislavě. Nejvíce se zaměřuji na osvětu, vzdělávání a mapování toho, co se u nás a na Slovensku aktuálně děje. V Praze jsme v roce 2016 otevřeli pop-up galerii, kde prezentujeme zajímavé módní projekty, budujeme místo setkávání a propojování, a také vzdělávání pořádáním tématických seminářů a workshopů.

 

Vaše další směřování, plány

 

Mé vize míří jedním směrem. Dále budovat profesionální základy módnímu průmyslu. Vytvářet networking mezi obory a dávat další podněty k tomu, aby módní průmysl u nás fungoval stále lépe a byl silnější. To je z praktického pohledu stavěno na vzdělávání, kdy zveme do diskusí profesionály a zajímavé lidi jak od nás, tak ze zahraničí. Vytváříme na míru tématické semináře  a workshopy a velmi se snažíme o osvětu veřejnosti v oblasti módy, kdy si klademe za cíl, aby u nás i na Slovensku lidé vnímali módu jako součást jejich kultury a ne jako něco nedostupného a elitářského.

 

 

Pojem Stylista (pro nezasvěcené)

 

Profese stylisty je nepostradatelná v celém módním řetězci. Je to člověk, který pracuje s módními návrháři, domy, redakcemi, a který svým výběrem a kombinací různých artiklů vytváří jasný obraz, názor, styl, kompozici, a podtrhne tak konkrétní témata, která se v módě objevují v určitém období. Může se věnovat jak personálnímu stylingu pro konkrétní klienty, tak pracovat pro módní magazíny, nebo spolupracovat s oděvními značkami a dotvářet jejich styl.

 

Vaše spolupráce

 

Na mém kontě jsou nejrůznější druhy spolupráce. Mezi nejdelší a nejplodnější patří spolupráce s návrhářem Jakubem Polankou  a fotografem Karlem Losenickým. Vedle nich bych však mohla vypsat dlouhý seznam výborných designérů a dalších  profesionálů, s kterými jsem spolupracovala nebo spolupracuji. Ten však nenapíšu, protože bych nerada na některého zapomněla.

Za dob fungování Studia LR jsem spolupracovala s Liběnou Rochovou v její galerii.

Velkým přínosem pro můj další profesní růst byly spolupráce s filmaři, jak s produkcemi z České televize, tak s nezávislými artovými režiséry. Dlouholetá spolupráce se Salonem Petry Měchurové a L’Orealem je další velmi zajímavá a pestrá paleta realizací.

 

Chystané projekty

 

Máme před sebou mnoho naplánovaných dílčích projektů, které se jako drobné říčky stékají do stále silnějšího proudu a tím je Czech Fashion Council. V tomto roce je však několik hlavních projektů, které stojí za to zmínit.

Spolupráce s Makers Lab a Adamem Jechem nastartovala zajímavý koncept módy ve spojení s technologií 3D tisku s názvem “fashion.stl”. Na podzim se uskuteční čtvrtý ročník Fashion LIVE! v Bratislavě. Každý rok se  o kousek dál posouváme a rosteme díky spolupráci s módními návrháři, kteří jsou aktivně zapojeni do tohoto inspirativního a kreativního eventu a hlavně díky nasazení manažerky projektu Zory Husarčíkové, která je tím nejlepším partnerem, kterého jsem si po mnoha letech konečně vymodlila.

A do třetice je to Sci-Fi-Ssfari, projekt na podporu nastupující generace módních tvůrců v Čechách a na Slovensku. Ten je stále ve vývoji a každý rok hledáme nejlepší mechanismus, jak vybrat zajímavé nové designéry. I tento rok to není jinak. Prezentace se má uskutečnit klasicky na podzim tohoto roku.

 

Závěr

 

Na závěr bych ráda apelovala na všechny, kdo mají alespoň trochu zájem o módu, aby si s ní začali hrát a užívat si ji, protože je to jeden z nejdůležitějších komunikačních prostředků v naší společnosti a bez komunikace není možný vývoj a růst.

 

S Olo Křížovou rozmlouvala a dopisovala si

 

Eliška Nová

 

Odkazy:

 

www.czechfashioncouncil.com

 

www.fashionlive.sk

 

www.olo-dressing.cz

 

 

Foto 1 – 3 Karel Losenický, 4 Ondřej Janů, 5, 6 Marek Sedlák

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu