Design Cabinet CZ

29.10. 2023

PARDUBICE MAJÍ DOBŘE NAKROČENO: UMĚNÍ + VĚDA + DESIGN + ARCHITEKTURA

Novinky

O Gočárových Automatických mlýnech v Pardubicích se nyní hodně píše, protože tam byly slavnostně zpřístupněny nové prostory krajské galerie, městské kunsthalle GAMPA a nově založeného science-parku. Ve starých prostorách na zámku zůstává krajské muzeum, které vzdělávací komplex dotváří

               Galerie s novým přívlastkem „Gočárova“ potvrdila svou základní roli sbírkotvorné instituce tím, že ve dvou podlažích určených veřejnosti instalovala stálou expozici s názvem Transmise, na níž v dalším podlaží navazuje výstava Blouděním k sobě. Návštěvník ji může vnímat jako prodloužení trvalé instalace k současnosti. Ve všech podlažích se harmonicky prolínají tradiční umění se současným, klasické obory malby, grafiky a plastiky s fotografií a videoartem, obecná témata s regionálními. Skladbou jde o optimální řešení, neboť atraktivní Gočárovy mlýny nyní do galerie přilákají jistě mnoho návštěvníků, pro které to bude možná první setkání s uměním v jejich životě. Úvodní naučnou expozicí galerie také vzdává hold svému mistru architektury, když fotografiemi a textem připomíná jeho stavby a celou profesionální kariéru.

               Vedle poměrně rozsáhlé stálé expozice je návštěvníkům nabídnuta také komorní výstava v malém kabinetu, která prezentuje design – autorskou kolekcí šperků a objektů výtvarníka a pedagoga, rodáka z Pardubicka Pavla Herynka, působícího v Olomouci. Věříme, že design bude i nadále tvořit podstatnou součást výstavního programu.

               Zatímco krajská Gočárova galerie „obývá“ spolu s městským infocentrem a kavárnou zrekonstruovaný průmyslový objekt, městská kunsthalle GAMPA dostala přiděleny přízemní prostory novostavby, která svou polohou dotváří polootevřené náměstí nového kulturního areálu. GAMPA si za deset let své historie vysloužila dobré jméno díky schopnosti nesměřovat k umění pro umění, ale vázat výstavní program k aktuálním tématům společnosti a životního prostředí, jako se o to pokouší pražský DOX nebo do roku 2017 benešovské Muzeum umění a designu. Oproti původnímu působišti rozšířené prostory využije nejen pro výstavy, ale také pro rezidenční pobyty pozvaných umělců. Činnost v nových prostorách GAMPA otevírá výstavou MILL ISLAND tematicky vztaženou k historii i současnosti areálu Automatických mlýnů. Sympatickým suvenýrem, který si mohou návštěvníci z GAMPY odnést je klasická gramodeska (módním označením „vinyl“) se skladbami, které byly vytvořeny ze zvuků posbíraných během jednodenního fieldrecordingového workshopu „Automatické mlýny jako hudební nástroj“, konaného v rámci přehlídky A/V umění MENU LABORatory v roce 2017.

               Ve vyšších patrech novostavby pak sídlí nový science-park SFÉRA. Návštěvníkům nabízí špičkově vybavené řemeslné i technologické dílny, učebny pro širokou veřejnost nebo sál s didaktickými pomůckami pro nejmenší. Jeho středobodem je speciální projekční technologie Science on Sphere. Centrum vědy udává směr modernímu poznání a podporuje dialog všech generací. Ambicí Sféry je nadchnout návštěvníky pro polytechnické obory a probudit jejich badatelskou tvořivost. Jednotlivé prostory jsou specializovány na práci s informačními technologiemi, robotikou, fyzikou, přírodovědou, chemií a uměním textilu, grafiky, dřeva a kovu. V návaznosti na IT by se ještě hodila malá laboratoř psychologie, která by podněcovala k zamyšlení nad vztahem umělé a lidské inteligence a ateliér designu, který by se věnoval testování u nás stále opomíjeného vztahu designovýh produktů a lidského těla (human factors).

            Instituce sestěhované do Automatických mlýnů mají ve velkém i malém provedení mnohá města (Plzeň, Liberec, Benešov). Nikde však zatím není jejich potenciál důsledně provázán ve prospěch veřejnosti. Podaří se to nyní v Pardubicích?

 

Bohuslava Nekolná

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu