Design Cabinet CZ

07.05. 2024

Plast ze stromové kůry

Projekty

Srbský start-up Bpacks odhalil první obal na světě ze stromové kůry. Jeho složení je plně kompatibilní se stávajícími výrobními metodami. Nový ekologický materiál lze bez problémů zpracovat na existujícím vybavení používaném pro výrobu všech druhů tuhých plastových obalů.

300m2 velké výzkumné a vývojové středisko společnosti v Bělehradě umožňuje výrobu jak hotových obalů, tak granulí jako náhrady plastových pelet. Proces výroby pelet z kůry připomíná ten u polymerů a nevyžaduje další kapitálové investice do formování, neboť výroba probíhá stejně jako u jiných plastů. Začíná vytvořením směsi, následovaným tvorbou pelet nebo archů a končí odléváním tuhých obalů, které se odehrává buď vstřikováním, nebo technikami tvarování za tepla. Materiál by se měl plně rozložit ve vlhké půdě během jednoho až dvou měsíců. Dnes se většina běžných biopolymerů jako PLA nebo PBAT rozkládá v kompostu na vodu a CO2, nicméně žádný z nich k němu nepřidává užitečné materiály. Naopak materiál z kůry se v aktivním prostředí promění na kompost během týdne a obohatí ho o hodnotné živiny.

Využitím kůry jako primární suroviny Bpacks zajišťuje, že lesní zdroje nebudou dále omezovány. Odhadovaná produkce kůry je 300–400 mil. m3 ročně. Studie dále zdůrazňují antimikrobiální potenciál výtažků z kůry různých druhů stromů, zvyšujících funkčnost technologie Bpacks. Mimo to emituje až šestkrát méně emisí CO2 proti tradičním metodám výroby plastů.

Upraveno ze zdroje: https://www.packaging-cz.cz/2024/05/plast-ze-stromove-kury

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu