Design Cabinet CZ

14.01. 2024

Pohovka Tramonto a New York z roku 1980 je znovu na scéně

Historie a osobnosti

Italská firma Cassina nabídla exkluzivní číslovanou 50 kusovou limitovanou edici ikonické pohovky Tramonto a New York Gaetana Pesce. Je to projekt, který vypráví o městě, jeho úpadku, znovuzrození a energii optikou hnutí Radical Design.
Třímístná pohovka čalouněných mrakodrapů potažených exkluzivní textilií s vyvýšeným reliéfním obdélníkovým vzorem kombinuje světlé a tmavé části, které staví vedle sebe světlo a stín a vytváří tak efekt světla odrážejícího se od oken. Opěradlo zahalené do zářícího červeného saténu tvoří zapadající slunce klesající mezi budovy. 

Pohovka navržená v roce 1980 přesvědčovala svět, že design nemusí být jen praktický a funkční, ale může a měl by působit na lidské smysly a emoce. Prostřednictvím Tramonta v New Yorku, nyní sběratelského předmětu a jednoho z nejoblíbenějších děl v muzeích, naznačoval Ital Gaetano Pesce, že nastal okamžik úpadku New Yorku a že tato velká metropole, kterou tolik miloval, ztrácí schopnost inspirovat. Po sérii pozorování však umělec usoudil, že dekadence tohoto města, které stále žije, možná ještě nezačala, a že je dodnes městským centrem, které nadále naznačuje světu nové způsoby života.
Pohovka limitované série 50 kusů je reprodukována o 20 % větší než byl původní archivní model. Je vyrobena z udržitelných materiálů vyvinutých společností Cassina LAB. Aby byla zaručena pravost této exkluzivní série má každá pohovka plaketu, která nese logo Cassina, název designu, sériové číslo a jméno a podpis umělce Gaetana Pesce.
Spolupráce mezi firmou Cassina a Gaetanem Pesce se datuje do roku 1964, kdy ho Cesare Cassina navštívil v Padově, aby si koupil umělcovy kresby. Od té doby dal Pesce život některým z nejslavnějších ikon radikálního designu společnosti skupiny Cassina, jako je křeslo Feltri a ironické a „podvratné“ objekty projektu Bracciodiferro, Hlavními designéry tohoto nadčasového projektu založeného v Janově na počátku 70. let Aldo Cicherem a Cesarem Cassinim byli Gaetano Pesce a Alessandro Mendini. Projekt spočívá na tvorbě limitovaných edicí unikátních kusů, aby se postavily jako kontrast tradičnímu systému hromadné výroby a vyvolávaly možnou změnu v požadavcích trhu. 

Lenka Žižková

Foto Paola Pansini

Zdroj internet

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu