Design Cabinet CZ

06.05. 2017

Postřehy z veletrhu LivingKitchen 2017

Novinky

Jestliže předloňský LivingKitchen 2015 mohl být označen jako Beton a 50 odstínů šedi, letošní přehlídka kuchyní byla jejím dalším pokračováním v duchu 50 odstínů temnoty.

Barevnost

 

Nově nastupuje trend temných barev a materiálů. Nové jsou monochromatické barevné kombinace oživované prvky z přírodních materiálů nebo jejich věrnými kombinacemi. Vedle toho však nadále zůstávají populární bílá a odstíny šedé barvy. Lakovaná dvířka mají matový povrch, vysoký lesk již ustupuje. Časté jsou kombinace matových lakovaných povrchů s přírodním dřevem nebo imitací dřeva. Vedle lakovaných povrchů jsou hodně užívány kovové povrchy pracovních desek, korpusů skříněk a dvířek. Pokračují také struktrované povrchy. Celomasivní kuchyně nejsou main­streamem, ale jsou nadále vyhledávány zákazníky zohledňující zdravotní aspekty. Černá barva se uplatňuje na elektrických spotřebičích – varných deskách, troubách. Novou trendovou barvou je světle modrá v kombinací s šedými odstíny. Avizovaná červená se objevovala v kuchyních velmi zřídka.

 

Nejvýznamější vystavovatelé

 

Leicht

 

Firma představila novou barevnou kolekci Les Couleurs® Le Corbusier s nadčasovou harmonií architektonických barev. Architekt Le Corbusier vyvinul „barevnou klaviaturu“ 20 silných barev, které nazval „Polychromie Architecturale“. Leicht zakoupila práva k využití od Les Couleur Suisse AG. K dispozici jsou matové i lesklé lakované povrchy. Firma dále představila nový plánovací koncept Evo, výjimečný návazností pracovní desky na čela dvířek. Pracovní deska je lemována kovovou hranou s výškou 5 mm. Barevnost dvířek, hrany a pracovní desky je sladěna. Koncept byl oceněn cenou Iconic Awards: Interior Innovation „Winer“.

 

Alno

 

Firma Alno oslavila letos 90 let svého fungování limitovanou edicí 1927 kuchyní „Alno 90“ odrážející rok založení firmy. Kuchyně interpretuje historické stylové elementy z doby založení kombinované s dnešními materiály a aktuálními technologiemi. Dále byly prezentovány kuchyně AlnoAttract, Alnostar Dur a kuchyně z nerezové oceli Alnoinox.

 

Nolte küchen

 

Firma prezentuje nové materiálové možnosti – cementové a kamenné povrchy, dřevinové, lakované, skleněné až po unikátní kožený efekt. Kuchyně Portland má ručně aplikované cementové vrstvy. Kuchyně Loft používá výraznou grafiku na dvířkách, kuchyně Salon kombinuje lakovaná a zrcadlová dvířka. Nový systém zásuvek při použití 90 cm široké pracovní desky poskytuje 32% navýšení úložného prostoru ve srovnání se standardní hloubkou spodních skříněk.

Firma prezentovala kuchyni s indukční varnou deskou integrovanou přímo do pracovní desky a projektor Sony Xperia (viz. DM 3/2017).

 

Ballerina küchen

 

Nový dispoziční princip představuje kuchyně Y-kitchen, navržená designérem Michalem Hilgersem a oceněná cenou Iconic Award 2017 Selection. Prostorový pult ve tvaru písmene Y prezentuje ostrůvkové řešení kuchyně jako komunikační platformu, může být umístěn v prostoru nebo navázat ke stěně nebo na rovnou kuchyňskou sestavu. Cílovou skupinou jsou moderní lidé, kteří chtějí být odlišní. Oproti tradičním pravoúhlým ostrůvkům je toto řešení prostorově náročnější, problematické je využití středového prostoru, esteticky přijatelné bude především v symetrickém provedení, takže čas teprve ukáže jeho oblíbenost. Firma každopádně investovala nemalé prostředky do prezentace této kuchyně jako revolučního řešení. Y-kitchen může být doplněna o stěnový systém Schüco Creativo poskytující flexibilní úložný prostor se snadným přístupem. Marketingovou strategii představují další prezentované kuchyně ve stylu opulentně industriálního designu ve stylu Beaux Arts kombinující industriální vzhled s klasickými rámovými dvířky. Další kuchyně Mammoth je označena jako rustikální purismus v industriálním vzhledu. Firma dále prezentovala technické inovace v oblasti využití úložného prostoru horních skříněk (TurnMotion, LegaMove, výsuvná police na přístroje) a systém posuvných dvířek úložného prostoru za pracovní deskou SlideLineM 2. Výsledkem spolupráce se studenty je grafický návrh dekoru dveří Ritzenhoff Collection 2017.

 

Häcker kitchen

 

Atraktivní řešení horních skříněk a designovou svobodu skříňkového systému Systemat prezentuje sestava AV 4070 kombinující bronzový strukturový lak s opalovanou tmavou dubovou dýhou. Ve snaze prezentovat možnosti výškových modulů jsou horní skříňky umístěny nepřirozeně nízko nad pracovní deskou.

 

Schüller

 

Firma prezentuje dvě produktové řady: Schüller_C kuchyně střední cenové relace a next125 jako premiově orientovaná značka pro designově orientované zákazníky. Firma představila Colour concept – 26 saténových odstínů lakovaných dvířek, které je možné kombinovat s odstíny dřeva nebo jako barevné oživení bílých kuchyní. Produktová řada next125 se odvolává na hodnoty Bauhausu – špičkového řemesla, technologie a architektury vzájemně propojené v průmyslovém výrobním procesu.

 

Nobilia

 

Firma představila rozšířený Color Concept, nové dekory pracovních desek, dvířek a panelových systémů.

 

Lechner

 

Specializovaný výrobce pracovních desek, zadních panelů tl. 12 mm a varných panelů přinesl do Kolína desky skleněné, keramické, laminátové, přírodní i umělý kámen. Nově prezentuje indukční varné desky navazující na pracovní desky. Varné desky jsou šířkách 90 a 120 cm s hloubkou v rozsahu 60–89 cm.

 

Team 7

 

Rakouská firma prezentovala nové kuchyně Black Line a Filigno a rozkládací jídelní stůl Tak Table. Výškově stavitelná kuchyně K7 byla vystavena s krytem dřezu z materiálu pracovní desky.

 

Německo a Itálie jsou dva nejvýznamější producenti kuchyňského nábytku na světě. Milánský veletrh Eurocucina je rozsahem výrazně větší než kolínský LivingKitchen. Oba veletrhy jsou prestižní prezentací předních evropských výrobců kuchyní. Italské firmy se koncentrují na prezentace na veletrhu Eurocucina, výstavní expozice italských firem na veletrhu LivingKitchen jsou o poznání skromnější než na domácí půdě.

 

Ernestomeda

 

Italský výrobce prezentuje své kuchyně K-Lab a novou verzi kuchyně Icon s novými povrchy a materiály.

 

Valcucine

 

Firma představila Air Logica System, systém zadního úložného panelu doplněného o nový patentovaný motorizovaný systém otevírání velkých horizontálních dveří V-Motion Kit ovládáný pouze pomocí pohybu rukou před čidlem. Pohybem ve svislém směru je inciováno otevírání a zavírání dveří, pohyb ve vodorovném směru aktivuje vnitřní osvětlení a změnu jeho barevnosti. Kuchyně Artematica prezentuje inovativní technologie užívající netoxické a recyklovatelné materiály sklo a hliník. Kuchyně Genius Loci nabízí širokou škálu dekorativního řešení čel zásuvek používající ruční intarzie dřevin, kovů a přírodních kamenů.

 

Scavolini

 

Vedle kuchyní Exclusiva, Carattere a Flux Swing firma vystavovala také koupelnový a bytový nábytkový program. Speciální kolekce Diesel Social Kitchen prezentuje kuchyňský nábytek v duchu módního stylu Diesel. Do kolekce Diesel Living jsou dále zapojeny nábytkové firmy Foscarini, Moroso, Seletti. Kolekce Diesel Open Workshop nabízí jak kuchyňský, tak koupelnový nábytek. Obdobně kolekce Ki obsahuje řešení pro kuchyně i koupelny, v kuchyních jsou přitom netradičně využívány naložené keramické dřezy.

Západoevropský zákaznický potenciál se snaží na veletrhu LivingKitchen oslovovat i firmy z bývalého socialistického bloku. Ocenění Best of Best z roku 2015 se stalo vstupenkou pro slovinskou firmu Inkea prezentující koncept kompaktních uzavíracích kuchyní DizzConcept. Komplexní interiérové řešení včetně kuchyně prezentovala ukrajinská firma Elio.

 

Indukce a spodní odtah

 

Hitem veletrhu se staly indukční varné desky s integrovaným spodním odtahem par. Průkopníky spodního odtahu byly firmy Gaggenau a Bora. Nyní se k nim přídávají další výrobci: Blaupunkt s varnou deskou Autark, Bosch s varnou deskou Serie 8, Küppersbusch s modelem EKID 9940.0. Firma Elica prezentovala indukční varnou desku NikolaTesla s viditelným ventilátorem ve středu varné desky. Velmi podobný model s názvem Combo­Hob prezentovala firma AEG. Přístroj je součástí nové řady kuchyňských spotřebičů Mastery Range. Firma Miele má v nabídce řadu Smart­Line, která umožňuje individuální kombinaci spotřebičů. Srdcem je většinou indukční deska šířky 38 nebo 60 cm. Na ní může navazovat segment spodního odtahu (šířka 12 cm) s 10vrstvým tukovým filtrem, dále 38 cm široké segmenty Tepan Yaki, Barbecue grill, indukční wok nebo plynová jednotka kombinující jednoduchý hořák a dvouplamennou jednotku s normálním a rychlým hořákem. Všechny segmenty mají hloubku 52 cm a jsou vybaveny dotykovým ovládáním SmartSelect viditelným na černé sklokeramické desce. Obdobně koncipovaný system modulAir prezentovala také firma Siemens.

Princip spodního odtahu par předpokládá značný výkon ventilátoru, přesto u vyšších hrnců již dle mého názoru nemusí být funkční. Pokud je spodní odtah umístěn v prostorovém ostrůvku, je nutná stavební přípravenost odtahu v podlaze. Osobně bych doporučoval kombinovat spodní odtah s dalším technickým řešením větrání kuchyňského prostoru, zdrojem par a pachů v kuchyni není pouze varná deska. Problémy také mohou nastat v obytných kuchyních navazujích na obytný prostor s krbem. Vysoký výkon odtahu může „vytahovat“ vzduch z krbu.

Indukční varné desky již prokázaly svůj přínos v oblasti energetických úspor a zdravého principu vaření a oprávněně se stávají standardem moderních kuchyní. Spodní odtah považuji za módní atraktivní prvek, který částečně uvolňuje umístění varných center v prostoru, neřeší však důsledně ventilaci kuchyňského prostoru. Vyšší cena tohoto řešení také předurčuje spodní odtah pro náročného, a především movitého zákazníka.

 

Parní trouba & sous vide

 

Comeback zažívá vaření v plastových sáčcích nazývané jako „boil-in-the bag“ vaření. Firma Kitchen Aid je průkopníkem jemného vaření „sous-vide“ v domácnosti. Pomalé vaření ve vakuu při teplotách pod 60 °C umožňuje zachování nutričních hodnot během přípravy potravin, vaření s využítím menšího množství tuku a soli nabízí zdravější životní styl. Firma AEG prezentovala novou parní troubu Steam­Pro s vlhkostním sensorem a funkcí sous-vide a SousVide zásuvky na vakuování potravin. Parní trouba umí vedle přípravy masa také péci skvěle nadýchané koláče.

 

Baterie

 

Firma Grohe prezentovala systém pitné vody Blue®Home. Armatura s integrovaným filtrem a CO2 bombou dodává chutnou, filtrovanou chlazenou vodu ve variantách neperlivá, jemně perlivá a perlivá. Systém je oceněn cenou Best of Best Iconic Award: Interior Innovation. Verze Blue Professional je koncipována pro komerční a firemní využití. Kohoutek baterie je opatřen barevnou signalizací nastavení stupně sycení vody CO2.

 

Dřezy

 

Výrobci dřezů prezentovali doplňky ke kuchyňským dřezům, které zvyšují komfort a možnosti jeho využití. U více výrobců bylo možno shlédnout skládací mřížky, které umožňují lepší odkapávání vody ze složených skleniček. Mřížky různých výrobců se liší způsobem jejich skládání do rozměrových variant – Villeroy&Boch, SystemCeram.

Nejvíce mne však zaujal „třípatrový“ dřez Etagon firmy Blanco opatřený zúžením v polovině výšky, na které je možné položit dva rámečky pro uložení nádobí a vzniká tak další pracovní rovina. Rámečky umožňují například pohodlné uložení pečicího plechu a jeho odmočení bez rizika vylití vody mimo dřez nebo „diskrétní“ uložení útěrky a mycí houbičky pro jejich vysušení. Dřez je opatřen odtokem zcela v rovině dna, které usnadňuje údržbu a zabraňuje svrhnutí skleniček. Dřez je vyráběn v provedení nerez nebo granit.

 

Hynek Maňák

Foto: archiv autora

 

 

Převzato z Dřevařského magazínu 4/2017

www.drevmag.com

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu
  • Česká Stavební Akademie
  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství