Design Cabinet CZ

06.04. 2019

Postřehy z veletrhu LivingKitchen 2019

Novinky

Nábytkářský veletrh imm cologne v německé Kolíně nad Rýnem doplňuje v lichých letech specializovaný veletrh kuchyní LivingKitchen. Počty jeho návštěvníků i vystavovatelů nadále rostou. LivingKitchen si udržuje pozici významné protiváhy veletrhu EuroCucina, doprovázejícího v sudých letech milánský veletrh iSaloni.

V produkci renomovaných firem jsou kuchyně současného moderního stylu i kuchyně s historizujícími prvky. Je však znatelné hledání nového tvarosloví, ale i zákaznického segmentu, dosud označovaného jako urban či modern life style.

V kuchyňském sektoru nadále pokračuje trend šedých barev kombinovaných s přírodními dřevinami, přírodním kamenem, sklem, či jejich věrnými imitacemi. Trendové jsou matové povrchové úpravy s nano povrchovou úpravou zabraňující nepříjemným otiskům prstů či obdobné pošpinění ploch. Většinově jsou kuchyně docela tmavé, světlé verze jsou menšinové.

Korpusy z plošných dílců jsou doplňovány regály a policemi se subitlními kovovými stojkami, v naprosté většině v černé nebo tmavošedé barvě. V kuchyňských sestavách jsou kombinovány skříňky více hloubek, případně jsou tyto hloubky v rámci výstavních expozic efektně zapouštěny do stěn.

Trend ukrývání spotřebičů za posuvné či zasouvací dveře vysokých skříní podél stěn se postupně přetavuje v seskupování vysokých skříní do bloků v prostoru, které vytváří tzv. “room in room”. Tyto vnitřní prostory vytvořené nábytkovými prostředky ukrývají potravinové komory, vinotéky nebo technické zázemí, prádelny, úklidové a skladové prostory aj. Ve výstavních dispozicích se opakovaně objevovala vnitřní okna ve vysokých skříňových sestavách jako náznak možného nového trendu dispozičního řešení, většinou však spíše jako dekorativní a propojovací prvek výstavní expozice.

Někteří výrobci kuchyní prezentují v rámci svých expozic na LivingKitchen také nábytek do jídelen a obytných prostor jako ukázku společného obytného prostoru. Opakovaně se objevují komplexní řešení prádelen a úklidových místností. Přímo v kuchyních se objevují prostory pro pěstování bylinek a koření. Více německých výrobců si připomíná výročí 100 let od založení Bauhausu buď formou výstavní kóje, vlastními výrobky nebo barevností na Bauhaus odkazujicí.

 

Nejvýznamější vystavovatelé

Alno

Významný německý výrobce kuchyní Alno na veletrhu nevystavoval. V roce 2017 vyhlásil insolvenci, na trhu nadále působí.

Ballerina küchen

Předloňský koncept kuchyňského ostrůvku Y-concept ve tvaru písmene Y byl letos doplněn o barový pultík. Nový koncept představuje kuchyně FreeStyle, která má poskytnout individuální samostatně stojící moduly pro novou generaci zařizování interiéru.

Inovativní zásuvky TakeAway lze snadno vyjmout ze skříňky a používat pohodlně jako mobilní přepravky. Firma pokračuje v oslovování mladých designérů při hledání nových dekorů skleněných panelů v rámci Ritzenhoff Collection.

Aktuální trendy digitální kuchyně prezentovala firma Ballerina formou hlasového ovládání osvětlení místnosti a kuchyňských skříněk. Aplikace dále nabízí kontrolu zavírání dvířek, odpadkového koše nebo vysavače. Pomocí kamery lze sledovat stav zásob v chladničce nebo potravinové skříni. Digitální projektor umožňující projekci na pracovní plochu a ovládání s rukama znečištěnými v rámci vaření byl prezentován již předloni. Letos je doplněn o iPad na konzole, na kterém je zobrazeno sledování stavu zásob v chladničce nebo potravinové skříni.

Leicht

Firma Leicht představila zavedené kuchyňské řady v aktuálních barevných a materiálových kombinacích. Programová řada Classic_FS s ostrůvkovými bloky byla prezentována s obrovským dřezem ze zelené žuly zdůrazňujícím důležitost vodního zdroje. Navazující sedací prostor používá tmavé dřeviny a zadní skříňky Vario skleněná dvířka v šedé barvě “umbra” z kolekce Les Couleurs Le Corbusier collection. Barevnost programu Solid je reminiscencí současného fenoménu kávy: tmavý kaštanovník kombinovaný se supermatovým povrchem lakovaných dvířek a tmavošedými kovovými stojkami policových regálků. Program Dorado-E byl prezentován v trendové barvě “golden light” v kombinaci s betonovým povrchy. Program Madero byl představen v sestavě využívající koncept “room in room” – kompaktní blok vysokých skříní s integrovanými spotřebiči diskrétně ukrývá za skládacími dveřmi vstup do technického zázemí. Program IOS-M byl demonstrován s prostorem pro pěstování bylin přímo v kuchyni jako inspirace pro architekty a zákazníky. Přístup k rostlinám nebyl jednoduchý, zahrádka působila spíše dekorativně.

Naber

Výrobce kuchyňských doplňků a ventilačních systémů prezentoval kovovou kuchyni Concept Kitchen určenou pro gastro zařízení a firemní prostředí. Svým barevným a materiálovým pojetím může být atraktivní i v bytovém prostoru.

Nobilia

Firma Nobilia vystavovala kuchyně s atraktivním dekorativním LED páskem na svislých rohových hranách sestav spodních i vysokých skříněk. Kovové regálky a poličky byly vedle černého i v hliníkovém provedení. Kuchyňská T-sestava byla zakončená výškově stavitelným pultem.

Nolte

Firma Nolte představila kuchyně moderní i rustikální koncept “Neu Klassik” odvolávající se na styl Art deco. Výstavní kuchyňské kóje byly dekorovány obrazy a sedacím nábytkem vytvářejícím emotivní scény. Používány jsou trendové kombinace materiálů – beton, kov, dřevo, lak s využitím trendových šedých odstínů a strukturálních povrchových úprav. Vedle přírodních materiálů nabízí firma věrné ekonomické desény.

Schülter

Kolekce Schüller.C je zaměřena na střední zákaznický segment. Kuchyně Strato Matt kombinuje povrchovou úpravu “anti-fingerprint” v šedé barvě s pracovní deskou a hranami v desénu dubu. Praktický OrgaWall využívá boční stěnu vysoké skříně: závěsné police a háčky usnadňují organizaci chodu domácnosti. Firma vystavovala také důsledně vybavenou prádelnu se zvýšenou pračkou.

Next 125

Kolekce Next 125 je prémiovou kolekcí firmy Schüller využívající bezúchytková řešení Tip-on otevírání dvířek a zásuvek. Používány jsou laminátové povrchy odolné proti otiskům prstů kombinované s akcentními prvky z dubu. Cenou Best of the Best byl oceněn Garden Panel navazující na trend pěstování bylin v kuchyni. Ocenění získala také organizační vložka z pleteného materiálu NonWoven odstraňující hlučnost při manipulaci s příbory.

Siematic

Firma nabídla kuchyně v kolekcích Pure, Urban a Classic.

Team7

Společnost Team7 prezentovala novou úchytku v kovovém i dřevěném provedení a novou kuchyňskou řadu Filigno používající třívrstvou masivní desku 12 mm silnou na opláštění skříní a nástěnné policové prvky, které mohou pokračovat z kuchyně do obytného prostoru. Kuchyně Loft v moderním country stylu byla ukázkou tradičního řemesla v konstrukčních spojích masivních prvků.

Zeyko

V expozici evokující myslivnu v lese vystavovala firma Zyeko kuchyni s levitujícím blokem a výrazným strukturálním dekorem. Netradičním kuchyňským konceptem byla kuchyně Rack.

Vedle kuchyní pro náročné zákazníky byly na veletrhu prezentovány také kuchyně ekonomické od firem Express Küchen, Grade aj.

Bora

Bora je od roku 2007 průkopníkem digestoří s patentovanou technologií spodního odtahu. Bora rozšiřuje sortiment o provedení Wok, Tepan, ale i pro profesionální kuchyně. Spodní odtah se stal přirozenou součástí prestižních kuchyní a v současnosti spodní odtah nabízí již také většina konkurentů.

Blanco

Po úspěšném zavedení dřezu Etagon rozšířila firma Blanco modelovu řadu o XL modul šířky 80 cm v provedení nerez, silgranit, nově i keramický.

Washtower

Firma Washtower se specializuje na skříně pro integraci pračky a sušičky v bytových prádelnách. Zvýšená poloha pračky a sušičky byla použita v prádelních prostorách více firem.

Aran

Výrobci kuchyní se opakovaně snaží přijít s novým atraktivním konceptem. Italský výrobce kuchyní Aran prezentoval svou vizi kuchyně Oasi s citronovníkem ve středu kuchyňského ostrůvku již loni na veletrhu EuroCucina. Osobně to vnímám spíše jako developerský projekt, zda se uplatní na kuchyňském trhu se uvidí. Manipulaci s těžkými díly z Corianu osobně považuji za docela nepraktickou.

Lube

Italský výrobce Lube představil kuchyně s velkým podílem kovových policových regálů a dvířka s grafickým strukturálním dekorem/povrchem.

Zampieri

Italská firma Zampieri prezentovala kuchyni Collection Y. Za zasouvacími dveřmi jsou skryty spotřebiče ale i vstup do potravinové komory.

Na veletrhu obsadili poměrně velké expozice také výrobci z dřívějšího východního bloku: kuchyně Driada z Ruska a InStyle z Ukrajiny, výrobce dřezů Wagran z Polska.

 

Výsuvné bloky a plochy

Průkopník výškové polohovatelnosti kuchyní firma Team7 letos nevystavovala výškově stavitelnou kuchyni K7, jinak pravidelně prezentovanou od roku 2008 v různých materiálových provedeních. Několik výrobců prezentovalo výsuvné regály (Oster Küche, Driada) či výškově stavitelnou pracovní desku (Nobilia). Tyto aplikace nebyly opatřeny bezpečnostními systémy.

 

3D print

Aktuální 3D tisk se nevyhnul ani veletrhu LivingKitchen 2019. Prezentované 3D výtisky byly jedlé. Ve speciální zóně byly vystavěny 3D tiskárny, které tiskly z různých surovin: těsta, čokolády, směsí zeleniny. V současnosti jsou 3D tiskárny určeny pro cukrárny, cateringy a restaurace, do budoucna můžeme očekávat jejich postupné uplatnění i v domácnostech.

 

Autor působí na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně

Foto: autor a archiv autora

Hynek Maňák

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 3/2019 - www.drevmag.com

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu