Design Cabinet CZ

20.09. 2018 - 05.10. 2018

Poznejte světovou architekturu na filmovém plátně

Festivaly a veletrhy

Festival Film a architektura představí snímky o architektuře, urbanismu a designu 7. filmová pouť po známých i neznámých stavbách nabídne výjimečné počiny lidí, kteří svůj život zasvětili architektuře. Přehlídka začne v pražském kině Světozor v rámci festivalového warm up 20. září a následně v návaznosti na Den architektury od 29. 9. do 5. 10. ve vybraných kinech, galeriích a institucích v Praze. Filmový festival se letos také poprvé odehraje ve dvacítce měst v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Jedním z největší lákadel bude bezpochyby film Eames: The Architect & The Painter, jenž představí manželskou dvojici Charlese a Ray Eamesovy, nejvýznamnější americké designéry 20. století. Jejich studio vytvořilo řadu "revolučních" produktů – od protéz z ohýbané překližky určené vojákům během druhé světové války přes nadčasový nábytek a hračky až po fotografie, grafiku a filmy. S jejich tvorbou se diváci setkají hned dvakrát. Snímek Eames: The Architect & The Painter, uvedený 20. září v kině Světozor, je prvním dokumentem, který byl natočen od jejich smrti, a také jediným, který si všímá i spojitosti mezi jejich uměleckou spoluprací a občas komplikovaným manželským soužitím. Pro komplexnější představu o jejich životě a díle festival uvede ve zrenovovaném showroomu Vitra také sérii jejich krátkých snímků, které vznikly v letech 1950–1978. Zde budou mít návštěvníci rovněž možnost prohlédnout si některé jejich produkty.

 

Festival Film a architektura je rozdělený do několika programových sekcí. Dramaturgem jedné z nich je také Adam Gebrian. Ten pro letošní ročník vybral tři snímky, mimo jiné i film Cathedral of Culture, který festival uvede ve 3D.

Sekce Zaměřeno na Japonsko odpoví na otázky, jak vypadají domovy Japonců, proč si libují v minimalismu a proč se rádi obklopují přírodou. Film Tadao Ando: From Emptiness to Infinity přiblíží legendárního světového architekta, který formální studium architektury na univerzitě vyměnil za cestování po stavbách. Tadao Ando pracuje výhradně s betonem, nicméně ve své práci dokazuje, že důležitější, než materiál je práce se světlem a spojení s okolní přírodou. Své zastoupení tu bude mít i autorský dokument Moriyama-San z produkce Beka&Partners, jejichž snímky jsou ve stálé sbírce MoMA. Filmař Ila Bêka v něm divákům velmi spontánním způsobem zprostředkuje týden v neobyčejně obyčejném životě pana Morijamy, osvíceného nadšence japonského umění, architektury a noise hudby, který žije v Tokiu v domě postaveném nositelem Pritzkerovy ceny Rjuem Nišizawou.

 

Příběh slavné newyorské opery představí festival v sekci Můj dům, můj… Ta přibližuje slavné i méně známé, avšak architektonicky výjimečné stavby prostřednictvím příběhů lidí, kteří v nich žijí, pracují nebo tráví volný čas. Filmová kronika The Opera House od oceňované dokumentaristky Susan Froemke mapuje fascinující éru kulturního a urbanistického přerodu New Yorku v 50. a 60. letech minulého století a připomíná 50 let od chvíle, kdy se slavná Metropolitní opera přestěhovala do svého současného sídla v Lincolnově centru.

 

Lincolnovu centru věnuje pozornost i sekce Komu patří město? Snímek Diller Scofidio + Renfro Reimagining Lincoln Center and the High Line pojednává jak o přestavbě tohoto největšího kulturního komplexu světa, tak i o úspěšné revitalizaci The High Line, během níž se studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi podařilo unikátním způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou.

Whose City? pak zavede diváky do Berlína a vylíčí, jak se ze zchátralého města stalo flexibilní pulzující prostředí, které přitahuje pozornost mnoha lidí z celého světa. A snímek Why We Cycle zase odpoví, proč jsou v Holandsku posedlí cyklistikou.

Závěr festivalu se pak prostřednictvím snímku Voyage autour de la Lune od režisérské dvojice Beka&Lemoine ponese v poetickém duchu. Bude patřit veřejnému prostoru a obyvatelům města Bordeaux, kteří se podělí o své smutné i veselé životní příběhy.

 

Festival proběhne ve 20 českých městech souběžně s festivalem Den architektury. Vybrané filmové projekce jsou zdarma.

Více informací včetně kompletního programu najdete na www.filmarchitektura.cz, na facebookových stránkách festivalu a v příloze.

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu