Design Cabinet CZ

20.04. 2019

Prague design week 2019

Novinky

Letošní 6. ročník mezinárodní prodejní přehlídky designu PDW proběhl tentokrát ve dvou patrech historické budovy na náměstí Republiky 7. Koncept akce vznikl v roce 2010 a navazuje na tradici pravidelných přehlídek designu ve vyspělých zemích světa. Protože hlavní organizátor Ondřej Krynek a jeho realizační tým kladou důraz na kvalitu a rozmanitost, byl zde vidět výběr nejlepšího českého i zahraničního designu. Na rozdíl od jiných podobných přehlídek u nás, klade PDW důraz na proces tvorby jednotlivých produktů od prvních skic přes prototypy až k hotovému výrobku. 
Hlavním grafickým motivem akce byly žluté trojúhelníky, z nichž byly v budově poskládané a složené různé instalace. Další zajímavý pohled do světa tvorby, projektů a designu nabízely přednášky a Design kino. 
Pořadatelé přehlídky Praque Design Week se snaží o to, aby se každý ročník odehrával vždy na jiném místě v Praze, což umožňuje návštěvníkům poznávat různé historické prostory. Nárožní budova na pražském náměstí Republiky sloužila v průběhu dějin vždy jako obchodní nebo peněžní ústav. Dnešní podoba fasády vznikla už v letech 1904-1906. Do současnosti neproběhla v budově žádná významnější rekonstrukce. Aktuálním vlastníkem domu je developerská firma Crestyl, která rekonstrukci objektu chystá. Točité schodiště a další hodnotné historické prvky by měly zůstat zachovány. Vývoji a historii domu je na přehlídce věnována jedna velká místnost s fotografickou dokumentací a architektonickými plány. 
Na PDW mě zaujalo několik studií a firem. Mezi zajímavé designéry jistě paří Petr Jáchym, který spolupracuje s firmou Tylex Letovice a. s. Vytváří intuitivní abstraktní malbu pomocí lití a stříkání bohaté škály barev, nebo komponované prostory z příslušných obrazů a vzorovaných elegantních krajek či záclon. Výsledný design vzniká podle naturelu člověka, tedy na základě náhod a zejména emocí konkrétního zákazníka. V případě krajek a záclon říká autor o své tvorbě, že „personalizuje textil“. Jeho charakteristický design se objevuje i na automobilech. 
Na přehlídce nešlo přehlédnout designéry pracující se dřevem. Malá truhlárna Dědova dílna s dlouholetou rodinnou tradicí vyrábí produkty do bytů, kanceláří nebo drobné památkové předměty. Výběr z motivů na jednotlivé bloky a fotoalba není rozsáhlý, ale jde o pečlivou a jemnou práci. Záložky do knih vyráběli přímo na místě. 
Pod značkou EnjoyTimber.com najdeme dřevěné obouvací lžíce, kliky ke dveřím, dveře a lampy. V Praze představila mnoho druhů obouvacích lžic. Vzhledem k tomu, že dřevo má svojí neopakovatelnou kresbu a tvar, výrobky jsou vždy ojedinělé a originální. Designér myslel i na ekologii, protože používá pouze uschlé větve a kmeny, které našel v lesích. V průběhu celého týdne probíhaly workshopy jednotlivých vystavovatelů. EnjoyTimber. com tak ukázala, jak se pracuje s ručním a strojním hoblíkem, dlátem, pořízem, japonskou pilou a například i to, jak se brousí nástroje. Součástí workshopu byla i krátká přednáška o vlastnostech a využívání jednotlivých druhů dřev a o zajímavostech ze života stromů. 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu