Design Cabinet CZ

04.03. 2023 - 30.04. 2023

Profillo – Design & Art – bilance Patrika Illo v Zoya Gallery

Výstavy

Čtvrtstoletí tvorby, dlouholetá pedagogická a kurátorská činnost, více než 220 výstav a účast na sedmi sympoziích doma i v zahraničí, to je vizitka Patrika Illa, vedoucího Ateliéru Sklo na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a šéfdesignérské pozici renomované sklárny Rona ve slovenských Lednických Rovniach. Bohatý výběr ze své tvorby vystaví od 4. března do 30. dubna 2023 v prostorách Zoya Gallery v bratislavském Starém městě.

Výstava nazvaná Profillo – Design & Art představuje Patrika Illa ve všech polohách od volného umělce po firemního designéra. Mapuje jeho tvůrčí cestu i spolupráci se známými slovenskými, českými a polskými sklářskými značkami Rona, Krosno, Wrzesniak, Crystalex, Moser či Lasvit, nebo jeho vlastní designové projekty, například v rámci studia Illola. Nejdéle a nejintenzivněji přitom Illo spolupracuje se slovenskou Ronou, pro kterou navrhl od roku 1994 množství esteticky pozoruhodných a komerčně úspěšných návrhů. Zde pořádá i mezinárodní sklářská sympozia.

Velký prostor je věnován Illově autorské tvorbě v průřezu od studentských let až po současnost. Jeho první práce často spojuje ironická melancholie navozená hrou s kontexty, zažitými narativy a poetikou „smíchu přes slzy“. Všudypřítomná je v Illových artových kolekcích také více či méně skrytá sexualita, ať už ve formě povzdechu nebo nadsázky. V případě autorské sklářské tvorby jsou pak pro Patrika Illa zásadními tématy objevování vnitřního prostoru, hledání technologických limitů, estetika „skla neskla“ i kontrast jednoduchých tvarů a tektonických struktur.

Na scénografii a vizuálu výstavě Illo spolupracoval s architektem Michalem Illem, grafickým designérem Petrem Nosálem a fotografem Lukášem Moravským.

Výstavu je možné navštívit v Zoya Gallery, Erdödyho palác, Venturská 1, Bratislava - Staré město od 4. března do 30. dubna 2023 - od úterý do neděle v době od 13:00 do 18:00 hodin.

Více informací v příloze a na: https://www.instagram.com/patrikillo.glass.design/;https://www.instagram.com/patrikillo.art/; https://www.instagram.com/illoladesign/

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu