Design Cabinet CZ

11.03. 2020

Průmyslová tvorba Lenky Sárové Malíské

Novinky

Na letošním frankfurtském veletrhu ,,Ambiente“ (7.-11 .2. 2020) se prezentovala karlovarská porcelánka Thun 1794 novými tvary od výtvarnice MgA. Lenky Sárové Malíské.

Lenka navrhla pro porcelánku nový set s názvem Lea. Jméno Lea je spojeno s číslem 9. Toto číslo předznamenává úspěch, postavený na duchovnu, citlivosti, jemnosti. Již na počátku řešení tohoto úkolu se autorka  rozhodla, že vezme to nejlepší z "klasických" porcelánových tvarů, které ozvláštní něčím novým a nečekaným. Tvarosloví setu je jednoduché, bez zbytečných příkras, držené v čistých liniích. Střídmé tvary setu citlivě doplňuje plastický dekor, reliéf soustředných kružnic. Autorka plně respektovala požadavky klienta. Tvary setu jsou plně funkční a ergonomicky vyhovují ženské i mužské ruce. U setu Lea se setkáváme s elegancí, využívající plně přednosti ušlechtilého materiálu.

Další premiéru na veletrhu měla Lenkou inovovaná souprava Tom. Po patnácti letech získala souprava novou plošinu, všechny talíře, podšálky, ovály. Nové tvarové pojetí lépe navazuje na jednoduchou hru tradičních kónických křivek, kterou se podařilo zopakovat i na nových kusech. Na této soupravě s dekorem Afrika autorka použila kombinaci černé a bílé barvy se stříbrnou pokovenou plochou.

Dekor využívá zcela nově  v českém  průmyslu výjimečnou technologii iontového rozprachu kovu (lesklé plochy) v kombinaci s technologií výtavných barev. Obě tyto technologie zaručují vysokou odolnost. Je možné je umývat v myčce nádobí.

Lenka Sárová Malíská spolupracuje na podobě výrobního programu i s porcelánkou Leander, Porcelán Loučky, s. r. o.. Pro tuto porcelánku navrhla čajovou soupravu Vesna. Dekor nazvaný Andělská křídla se provádí zlatem nebo platinou.

Lenka se poprvé prezentovala na frankfurtském veletrhu již jako studentka v roce 2002 snídaňovou soupravou Trio určenou pro mladou generaci. Souprava byla navržena pro výrobu v  Českém porcelánu a. s, Dubí a do výrobního programu byla zařazena v následujícím roce 2003. 

MgA. Lenka Sárová Malíská  dnes patří mezi přední české keramiky a reprezentanty spolupráce výtvarníka s průmyslovou výrobou. O jejím vztahu k práci, kterou si vybrala, svědčí její  slova:,,Moje práce mě nejen naplňuje, ale je i mým koníčkem a vnímám ji  trochu jako poslání…“ Stejně tak ji charakterizuje vyjádření někdejšího ředitele karlovarské keramické školy Ing. Kamila Bursíka v dopise Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem ze dne 31. 3. 2006:,, … studentka Lenka Malíská nám vypomáhá s výukou na  výtvarném oboru ,, výtvarné zpracování keramiky a porcelánu“. S jejími výsledky a snahou přivést do výuky nové náměty jsme velmi spokojeni. Jejího úsilí prezentovat práce našich žáků na veřejnosti si velice vážíme. Rádi bychom ve spolupráci se slečnou Malískou pokračovali i v následujícím školním roce (2006/07).“

Již během studia na ústecké univerzitě  (2001 – 2007) získala za své práce řadu ocenění:

2006 -Vynikající studentský design – Design centrum ČR + Terinvest spol.s  r. o. – Lázeňské

pohárky

2006 - Cena Severočeské energetiky, a. s. – za studentské výsledky

2006 – nominace Ceny akademie designu 2007, designér - Objev roku – Profilmedia,s. r. o.

2007– Cena absolventa FUUD UJEP, za studijní výsledky a  nejlepší diplomovou práci 2007                                                                                                                          

2007  – diplomové ocenění v soutěži Hettich (SRN) – nábytkové úchytky                              

2007 - Grand prix Mobitex, Brno 3. místo  soubor lázeňských pohárků

2008 – nominace Ceny akademie designu 2008, designér - Objev roku -  Profilmedia,s. r. o.                                                                                                                                 

2008 - Junge Kunst, Passau, Německo - malby z cyklu Moje rodina, kresby                                                    

2009 -Twenties, 2. místo, Brusel Belgie -  kresby olejovým pastelem 

Pravidelně se zúčastňuje mezinárodních sympozií doma i v zahraničí. 

Je zastoupena ve sbírkách:                                                                                                                                        Galerie umění Karlovy Vary, Prachatice, Hroznětín, Volary, Strumica (Makedonie), Varberg (Švédsko), Noja (Španělsko), Ohrid (Makedonie) a ve sbírkách soukromých.

Více informací na: www.maliska.cz
www.facebook.com/studiomaliska
www.instagram.com/studiomaliska

Foto: archiv autorky

Pavel Jarkovský

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu