Design Cabinet CZ

02.07. 2019 - 30.09. 2019

Quo vadis domine...? aneb Design v pohybu a mysli 2019

Výstavy

Výstava Quo vadis domine…?, která trvá v Městské knihovně Mikulov do 30. září 2019, se inspirovala prvním ekologickým festivalem v Mikulově, jenž se letos konal v měsíci dubnu v prostorách Národního domu. Dále navazuje na projekt vzniklý na půdě Fakulty architektury STU Bratislava v minulých letech.

Projekt Design v pohybu aneb pohyb v designu 2015 -2020 nevznikl náhodou, integruje osobní kontakty mezi českými a slovenskými školami zabývajícími se průmyslovým designem s určitým zaměřením na tzv. transport design. Dalším spojujícím momentem bylo v minulém roce 100 let Československa, sto let spolupráce našich národů.

Na začátku května 2017 se podařilo za podpory slovenského Fondu na podporu umenia realizovat a ve spolupráci s vystavujícími školami pokračování projektu Design v pohybu v Muzeu dopravy STM v Bratislavě pod názvem Český a slovenský transport dizajn škol 2017.

V jubilejním roce 2018 byla výstava součástí mezinárodního bienále Design 2018 v Technickém muzeu v Brně. V říjnu 2018 projekt pokračoval v galerii UM Vysoké školy uměleckoprůmyslové Praha v rámci.

Právě v Technickém muzeu v Brně se realizovala nová sekce s ekologickým profilem pod názvem Design v pohybu a mysli se zaměřením na dvě stěžejní oblasti našeho životního prostředí – voda a plastový odpad. Tedy témata, která nejsou jen regionální, ale nabývají přímo celoevropského a světového významu.

Z iniciativy Fakulty architektury STU Bratislava, a jejích pracovníků a studentů a ve spolupráci s Odborem designu ÚK FSI VUT Brno a Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni se výstava představuje v prostorách Městské knihovny v Mikulově. Chce ukázat pohled mladých designérů, jak řešit produkty s citlivým přístupem k životnímu prostředí.  A ukázat některé projekty, které byly oceněny v rámci mezinárodního bienále Design.S 2018, jako například nádoba na užitkovou vodu od Martina Mosného nebo Eko obal na instantní polévku od Tamary Szomolányiové, studentů STU Bratislava. Projekt Eko obalu navíc získal celosvětové ocenění v soutěži Taiwan International Student Design Competition 2018. Studentka se stala vítězkou v Product Design Category (celkem se zúčastnilo 895 škol z celého světa, její projekt zvítězil z celkových 20 833 přihlášených prací!).

Součástí je doprovodná výstava ze soukromého studijního pobytu v Indonésii doc. akad. soch. Miroslava Zvonka, ArtD., pedagoga výše uvedených univerzit - autora projektu Design v pohybu a mysli.

Městská knihovna Mikulov, Brněnská 337/18 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu