Design Cabinet CZ

12.03. 2015

Red dot pro dětský český nábytek Fantasy

rozhovory

Nová řada dětského nábytku Fantasy, produkt společnosti MY DVA group, a.s., získala loni v německém Essenu prestižní cenu za design Red Dot Award: Product Design 2014., tzv. červenou tečku.

Konkurence byla obrovská: 4815 návrhů z 53 zemí světa. To vše musela vyhodnotit 40 členná komise v čele s profesorem Peterem Zecem, zakladatelem této mimořádné ceny za design s již šedesátiletou tradicí. Společnost MY DVA group a.s. od této chvíle může svůj produkt označovat červenou tečkou a vystavit v essenském muzeu Red Dot. Tím se zařadí mezi již dříve oceněné české producenty, jako jsou Koncern, TON, či Techo.

Při podrobnějším studiu této události nelze nevidět fakt, že mezi třemi autory jsou hned dva absolventi brněnského Ústavu nábytku, designu a bydlení Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Tento světový úspěch přináší do poněkud nezdravého podzimního ovzduší fakulty silný závan svěžího větru. Velmi oceňuji fakt, že nejmladší designérka týmu, Ing. Radka Šrámková souhlasila s krátkým rozhovorem.

Jak vás vůbec napadlo pustit se do navrhování dětského nábytku do mateřských školek?
Společnost MY DVA group a.s. patří v České republice již několik let mezi přední výrobce školního a kancelářského nábytku. Nábytková řada Fantasy vznikla jako reakce na neuspokojivou nabídku cenově dostupného, bezpečného a barvami zářícího dětského nábytku na českém trhu. Naším záměrem bylo vytvořit hravý koncept, který vnese nové možnosti do jednotvárných a fádních interiérů vzdělávacích institucí a pomůže tím dané prostředí svým malým uživatelům maximálně zpříjemnit. S ohledem na speciální použití vznikla nábytková řada, jejíž hlavní charakteristikou je barevnost a variabilita.

Čím se nábytek Fantasy odlišuje od ostatních dětských nábytkových řad?
Právě rozmanitá barevnost použitých materiálů a komponentů dodává prvkům řady Fantasy osobitý vizuální charakter. Protože jde o nábytek pro děti, museli jsme klást velký důraz na bezpečnost. Mimo jiné jsme navrhli i speciální plastovou úchytku, která je zapuštěná do dveří, přičemž umožňuje snadnou manipulaci. Kování otočných dveří je opatřeno tlumiči pro pomalé dovírání dveří, hrany nábytku olepeny ABS hranou eliminují ostré hrany a rohy, police ve skříních jsou uloženy na bezpečnostních podpěrkách, které brání jejich samovolnému vysunutí, kolečka jsou opatřena brzdou a pogumovaným protiskluzovým povrchem atd. Edukační charakter skříně Fantasy podporují zase magnetická záda z HPL fólie a magnetické stavebnice. Více o této řadě se můžete dozvědět na www.furniture-fantasy.com.

V čem je navrhování dětského nábytku specifické?
Při navrhování jsme samozřejmě věnovali obrovskou pozornost technickým detailům s ohledem na maximální bezpečnost při užívání a bezproblémovou funkci nábytku. Zohlednili jsme ergonomické požadavky na dětský nábytek a soustředili se na výběr kvalitních materiálů a dokonalé zpracování. Všechny materiály pochází od předních evropských dodavatelů a jejich vlastnosti jsou doloženy patřičnými certifikáty.

Co si myslíte, že nejvíce zaujalo porotu Red Dot?
R. Š.: Přidanou hodnotou tohoto úložného a hracího systému je bezpochyby možnost dotvoření nábytkového vybavení podle představ uživatele použitím originální grafiky ve formě fóliopolepu. Každý interiér je pak osobitý a neopakovatelný. Proto se náš systém jmenuje Fantasy. Přejeme si, aby ho uživatelé vnímali s následujícím spojením:

- Fantasy je barevný nábytek pro děti s plastovými zásuvkami
- má funkční a ergonomický design
- je bezpečný a cenově dostupný
- je dokonale zpracován z kvalitních materiálů
- umožňuje osobitost dětských interiérů

Jaký je to pocit získat takto prestižní ocenění?
Získané ocenění Red Dot Design Award je pro nás obrovskou odměnou za práci, kterou jsme v minulých měsících odvedli a těší nás, že i běžně dostupný nábytek určený do dětských interiérů se může zařadit mezi produkty nesoucí přívlastek „kvalitní design".

Kde všude může najít Fantasy uplatnění?
Využití systému Fantasy je široké. Doufáme, že najde brzy uplatnění nejen v mateřských školkách, školách a družinách, pro které byl primárně určen, ale také v dětských koutcích veřejných interiérů - kaváren, úřadů a autosalónů. Stejně dobře může dětem, pro které byl vytvořen, sloužit i v jejich dětských pokojích doma, ale i v dětských sociálních zařízeních a dětských domovech. Systém Fantasy byl použit například pro vybavení mateřské školky ve Slivenci u Prahy a předvedli jsme ho také mimo ČR, a to v rámci kolínské výstavy Orgatec, jež je zaměřena na nebytový interiér.

Využila jste při navrhování nějakým způsobem vaše zkušenosti ze studia v Ústavu designu, nábytku a bydlení Mendelovy univerzity v Brně?
Především bych ráda zdůraznila, že na vývoji řady Fantasy se podílel několikačlenný tým společnosti MY DVA group a.s. Jedním z těchto členů je rovněž absolvent Mendelovy univerzity, Ing. Václav Charvát - projektant a konstruktér, jehož vedoucím diplomové práce byla Ing. Eliška Máchová.
Já jsem se tématu veřejných dětských interiérů věnovala už ve své diplomové práci pod vedením Doc. Ing. arch. Ludviky Kanické, CSc., kde jsem řešila konkrétní příklad modernizace mateřské školy ve svém bydlišti. Díky tomu jsem mohla při vývoji Fantasy využít poznatky a zkušenosti získané ještě během studia na univerzitě.

Vy jste ale v rámci diplomové práce řešila i speciální hrací prvek pro děti, pochlubte se trochu.
Byl to hrací prvek Lusk, v podstatě deka, na které lze sedět a ležet. Po svinutí vytvoří obal pro kuličky hrachu - čalouněné taburety na sezení i hraní. Tvar byl inspirován logotypem Mendelovy univerzity. Projekt získal v roce 2010 ve formě studie ocenění v mezinárodní studentské soutěži Cena profesora Halabaly a ve formě prototypu vytvořeném ve spolupráci s firmou Ason (konzultantka Ing. Helena Prokopová) v roce 2012 ve studentské kategorii cenu Grand Prix na brněnském Mobitexu.

Co vzkážete současným studentům univerzity jako motivaci do dalších let?
Nábytkářský obor je velice všestranný a nábytek lze v některých případech s trochou nadsázky přirovnat ke spodnímu prádlu. Například židle nebo postele by měly být doslova „šité" na tělo. Proto je nezbytné mít dokonalé znalosti jak o těle, tak o šicím stroji, na kterém musíme často pracovat až dlouho do noci. Jinými slovy samotné studium, byť na sebelepší škole, rozhodně nestačí. Cesta k úspěchu je dlouhá, vyžaduje mnoho píle a většinou také trochu štěstí.

Mendelova univerzita, na rozdíl od jiných podobných zařízení, vychovává v rámci svých studijních programů pracovníky do velmi široké škály profesí v oblasti výroby i obchodu s nábytkem. Vyrůstají zde designéři, konstruktéři, technologové a řada dalších. Toto specifikum by si univerzita rozhodně měla zachovat. V jejím pedagogickém sboru jsou odborníci s širokým portfoliem zkušeností v mnoha oblastech, často ochotní pracovat i nad rámec svých povinností a za to si zaslouží poděkování.

Naše univerzita se samozřejmě bude těšit z vašich dalších úspěchů. Děkuji za Váš čas.

Ludvika Kanická
Převzato z časopisu Dřevařský magazín 1-2/2015

www.drevmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu