Design Cabinet CZ

18.12. 2011

Rozhovor s Jitkou Skuhravou

rozhovory

"Sklo mě fascinuje pro svoje jedinečné vlastnosti".

Pro LASVIT pracuje Jitka Kamencová Skuhravá od doby jeho založení v roce 2007. Společnost uchovává tisíciletou tradici českého sklářství a její jméno vzniklo jednoduchým spojením dvou českých slov -- láska a svit. Kromě toho název vyjadřuje také pozitivní emotivní přístup společnosti i vlastnosti materiálů, s nimiž pracuje.
Povídaly jsme si u příležitosti představení značky LASVIT a práce této známé české návrhářky návštěvníkům obchodního centra DBK Budějovická. Kolekce jejích svítidel zde bude k vidění až do ledna 2012.

„Pocházím ze sklářské rodiny a kouzlo tohoto materiálu jsem objevila již v dětství, kdy jsme na polních cestách nacházeli s kamarády střepy z okolních hutí, což byly naše největší poklady. Jedinečné vlastnosti tohoto materiálu jsou optická kvalita, průhlednost a schopnost spolupracovat se světlem, což učaruje každému. Já sklo vnímám jako materiál blízký přírodě, fascinuje mě vždy znovu proces jeho tavení i možnosti, které nabízí pro zpracování zastudena."

Co konkrétně LASVIT vyrábí?
„Naše umělecká díla zahrnují skleněné instalace, jež jsou navrženy tak, aby vyprávěly určitý příběh, nebo na zakázku vyráběná světla z foukaného skla a z křišťálu, která dodávají na luxusu výzdobě interiérů. Vedle toho vyrábíme také nadčasové kolekce svítidel a skleněných plastik pro prémiové obchody a pro zařízení luxusních interiérů. Projekty LASVITU lze najít na celém světě, od evropských metropolí přes Moskvu, Los Angeles až po Hongkong, Singapur nebo Dubaj."

Čím je pro světové investory české sklo zajímavé?
„České sklo má dlouholetou tradici a ve světě dobré jméno. K tomu samozřejmě přispívá také LASVIT, který se snaží renomé českých sklářů popularizovat. Naše hutní praktiky i rafinerie jsou stále něčím výjimečným a ojedinělým. Strojově vyráběné sklo seženete po celém světě, ale kvalitní ruční práci abyste tam pohledali. A právě tady takové lidi máme my. Řemeslníky, kteří mají zlaté ruce a řemeslné postupy si předávají z generace na generaci. Když k těmto odborníkům přidáte ty nejlepší materiály, vznikne dokonalý design. Luxusní kousek, který vás dokáže oslnit nejen jako celek, ale především v detailu. A tohoto umění využívá právě LASVIT. Škála našich produktů sahá od skleněných plastik pro privátní rezidence po velké, na míru vyráběné světelné konstrukce pro veřejné prostory luxusních hotelů atd."

A Vaše cesta do světa designu?
„Moje tvorba se vždy pohybovala na hranici designu a umění. Odjakživa mě lákala práce se světlem a sklem. Již v době studií na Fakultě užitého umění v Ústí nad Labem jsem realizovala první světelné objekty z plochého skla s neonem, které se později staly obsahem mé diplomové práce. Poté jsem pracovala s hutním sklem a v rámci studia VŠUP jsem byla na stáži ve Skandinávii, kde jsem dva semestry studovala foukání skla. Díky tomu jsem pak měla široké pole inspirace v oblasti designu hutního skla. Odtud byl jen krok ke spojení hutního skla a světla v prostorových instalacích architektury."

Cestujete ráda?
„Cestování je nesmírně inspirativní. Řekla bych, že je to jedna z nejdůležitějších zkušeností, která se člověku nabízí. Setkání s prostředím různých kultur a odlišnou mentalitou mi dává širší rozhled a jiný pohled nejen na svou vlastní práci, ale také na život."

Vracíte se ráda domů?
„Určitě! Moje místo je tady v blízkosti sklářských hutí a mojí rodiny."

V obchodním centru DBK Budějovická je nyní k vidění série svítidel, která jste na podzim vystavovala na mezinárodní výstavě v Dubaji. Jak takto náročné dílo vzniká?
„Impulzem ke vzniku této práce bylo setkání se skandinávskou krajinou. Půl roku jsem strávila v malé vesnici se sklárnou obklopenou krásnou krajinou a jezery. Jediné, co se tu dalo dělat, bylo sledovat každodenní proměny zimní krajiny. To mne inspirovalo k vytvoření kolekce hutních plastik Drops. O nějaký rok později následovaly světelné plastiky Silver rain a kolekce Icefall. Ty představují drobné ledopády, jejichž čarovná krása je na rozdíl od těch skleněných v přírodě pomíjivá."

Je pro vás důležité, že se vaše práce přiblíží široké veřejnosti?
„Určitě ano. Každý z nás v sobě má cit pro krásu -- a čím více krásných věcí člověka obklopuje, tím více ho to také inspiruje k vytváření krásného prostředí kolem sebe. A také aby byl všeobecně vnímavější".

Znáte obchodní centrum DBK Budějovická? Čím vás zaujalo?
DBK Budějovická znám již delší dobu a chodím tam ráda. Teď mě velmi zaujal nový obchod SUPERSTORE ve 4. a 5. patře, který nabízí jedinečnou koncentraci zajímavých a moderních bytových doplňků a produktů designových firem na poměrně velkém prostoru. Zákazník se tu lehce zorientuje a koupí vše potřebné na jednom místě. Něco podobného v Praze chybělo. Neméně mě vaše obchodní centrum zaujalo také zajímavou architekturou danou původním stylem budovy, ale i citlivou rekonstrukcí s využitím moderních materiálů a vybavení.

Děkuji za rozhovor.

Jitky Skuhravé kamencové se ptala Klára Dvořáková

www.dbkpraha.cz

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu