Design Cabinet CZ

15.12. 2018

Rozhovor s nositelem ocenění Excelentní studentský design 2018 Tuan Vuongem

Novinky

Přinášíme Vám rozhovor s nositelem ocenění Excelentní studentký design 2018, kterým Tuan Vu-ong je z Fakulty umění a designu UJEP. Tuan vytvořil autorské písmo Phởnetic.

Katrin Bittnerová             

Kdo je Tuan Vuong ?

Milovník filmů, hudby a dobrého jídla. Člověk, který se typografii začal více věnovat teprve nedávno, ačkoliv jsem byl tímto oborem vždy fascinován. Mimo jiné jsem absolventem ateliéru Grafický design 2 FUD UJEP a momentálně studuji v 1. ročníku magisterského programu na pražské VŠUP v ateliéru Tvorby písma a typografie.

 

Jaké máš pocity po udílení cen? Jakou máš radost z Excelentního studentského designu, který jsi získal?

Mám samozřejmě obrovskou radost, nečekal jsem, že získám vůbec nějaké ocenění, už samotná nominace mě potěšila. Tato pozitivní zpětná vazba je rozhodně motivující pokračovat v tom, co dělám a svým způsobem mě ujišťuje, že to má smysl. 

 

Myslíš si, že je v dnešní době pořád co objevovat v oblasti písma?

Rozhodně. Zmínit můžu třeba v poslední době čím dál populárnější tzv. variable fonts. Jedná se v podstatě o rozšíření formátu OpenType, které umožňuje designérům různé mutace písmového skeletu. Možností tohoto rozšíření úspěšně zkoumali a v praxi otestovali právě studenti VŠUP v ateliéru Tvorby písma a typografie v minulém roce.

 

Co pro Tebe bylo nejsložitější z celého procesu tvorby?

Myslím, že celkově důvod, proč vůbec písmo dělat. Nerad dělám věci jen tak bezúčelně, aby to potom jenom hezky vypadalo. Primárně jsem chtěl vytvořit něco funkčního, co se reálně využije a nebude to další „věc do šuplíku,“ což se mi i nakonec myslím povedlo. 

 

Kde bys rád viděl použité své písmo?

Písmo už nyní úspěšně jako součást své vizuální identity používá vietnamská kavárna Anthill v Praze. Krom toho je i k nahlédnuti v Typodariu 2019.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Více informací na www.studentskydesign.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu