Design Cabinet CZ

05.01. 2019

Rozhovor s nositeli ocenění Dobrý studentský design 2018 Martinou Scholleovou a Martinem Kadlecem

rozhovory

Přinášíme Vám rozhovor tentokrát s duem vítězů ceny Dobrý studentský design a Ceny děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kterými jsou Martina Scholleová a Martin Kadlec z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Martina a Martin vytvořili projekt 100 let češství (černý humor).

Katrin Bittnerová

                                                        

1. Kdo je Martin Kadlec a Martina Scholleová?

Martina: MK je grafický designér, v jehož práci se snoubí nápad, kvalita provedení a rychlost. Rychlá je i jeho chůze a schopnost orientace v cizím městě. Miluje metro, nesnáší fronty a vůbec cokoli, co zdržuje jeho usainoboltovské tempo.

Martin: MS je nadějná mladá ilustrátorka se svým typickým humorně-minimalistickým projevem. Ráda zpívá, miluje mrkev a nesnáší telefonování.

 

2. Jaké máte pocity po udílení cen? Jakou máte radost z Dobrého studentského   designu, který jste získali? 

Martina: Nečekala jsem, že bychom mohli něco vyhrát, tudíž mám z obou ocenění večera radost. Líbí se mi provedení schodů jakožto ceny pro vítěze. Přemýšlím-li o názvu "Dobrý studentský design", zní mi jako trojka ve škole, což však nijak nesnižuje radost z výhry. 

Martin: Jsem šťasten, to je jasné, tato cena mi dlouho chyběla ve sbírce, a tak jsem velmi rád, že místo na poličce již nebude prázdné.

 

3. Proč jste se rozhodli téma zpracovávat? 

Martina: Téma vzešlo z projektu pro Česká centra, která oslovila náš ateliér grafického  designu na FDU LS a následně nás dva ke spolupráci na výstavě plakátů na téma "Czechimage" ke stoletému výročí od založení Československa. 

Martin: Spolupráce s Českými centry pokračuje nadále a nyní se podílíme na přípravě    výstavy, kde můžete zhlédnout, jak na Českou republiku pohlíží mladí zahraniční výtvarníci. K vidění v Galerii Českých center od 10.12.2018.

 

4. Jak se vám spolupracovalo na jednom tématu?

Martina: Oba jsme Češi, takže téma poměrně dobře chápeme. Na počátku spolupráce stála myšlenka humoru a hry s jazykem, jež měly sjednocovat celé provedení. Diskutovali jsme nápady a společně kultivovali jejich obsah i formu. Několik nápadů jsme museli zavrhnout, neboť alespoň jednomu z nás neimponovaly či nezapadaly do celkové koncepce. Spolupráce byla rychlá,               intenzivní a příjemná.

Martin: Souhlasím.

 

5. Co je pro vás češství?

Martina: V pozitivním slova smyslu asi schopnost vytěžit z bahna zlato. Pohlížet na věci s nadhledem a nepříznivé situace přetavit v humor. Směsice bizarností i šikovných osobností současnosti i minulosti.

Martin: Češství je identita, kterou jsem si nezvolil a musím s ní žít. 

 

Děkuji za rozhovor.

 

Více informací v příloze a na http://www.studentskydesign.cz/cs/2018/winner

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu