Design Cabinet CZ

21.01. 2019

Rozhovor s nositelkou Ceny Přátel Uměleckoprůmyslového musea Markétou Blažkovou

rozhovory

Přinášíme Vám rozhovor s nositelkou Ceny Přátel Uměleckoprůmyslového musea, kterou je Markéta Blažková ze Střední umělecké školy Ostrava. Markéta vytvořila Eko-friendly květináč přímo do záhonu Vypěstuj si…

Katrin Bittnerová

 

Kdo je Markéta Blažková?

Markéta je studentkou 3. ročníku Střední umělecké školy v Ostravě, se zaměřením na průmyslový design. Jak sama přiznává, tak jí tento obor zaujal a doufá, že se v něm bude i nadále rozvíjet. 

Jaké máš pocity po udílení cen? Jakou máš radost z Ceny Přátel Uměleckoprůmyslového musea, kterou jsi získala?

Ceny si nesmírně vážím a těší mě, že můj nápad někoho zaujal. Překvapilo mě, že i přes konkurenci velmi povedených prací spíše grafického zaměření se Vypěstuj si..., který je postavený hlavně na ekologické myšlence a celkovém 3D tvaru, dostal mezi nominované práce a získal toto ocenění. Mám velikou radost a myslím, že mě tato zkušenost bude motivovat k další tvorbě.

Jak bys popsala svoji práci?

Jedná se o papírový květináč, který slouží k vypěstování bylinek. Obsahuje semínka a návod k vypěstování. Grafika je řešená velmi jednoduše, aby nezastínila celkový výrobek. Myšlenka celého konceptu je v jeho šetrnosti k přírodě. Po vyklíčení lze rostlinu i s květináčem zasadit do půdy, nebo do větší nádoby. Květináč by neměl rostlinu omezovat v růstu a postupem času se rozložit. 

Co tě na procesu práce nejvíce bavilo?

Líbila se mi představa přetvořit keramický květináč do papírové formy a celkově ho prezentovat trochu odlišně, než je zvykem. Bavilo mě vymýšlet, jak by měl Vypěstuj si... vypadat a co všechno obsahovat. Někdy to bylo náročnější a zdlouhavé, ale výsledkem je použitelný výrobek, který myslí na přírodu a pomáhá k nenáročnému šíření rostlin mezi lidmi. 

 

Děkuji za rozhovor.

 

Více informací na v příloze a na http://www.studenstskydesign.cz a na http://www.designcabinet.cz/zvlastni-ceny-narodni-ceny-za-studentsky-design-2018-ziskali

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu