Design Cabinet CZ

19.12. 2018

Rozhovor s nositelkou ocenění Dobrý studentský design 2018 Ilonou Horníčkovou

rozhovory

Přinášíme Vám rozhovor s nositelkou ocenění Dobrý studentský design 2018, kterou je Ilona Horníčková z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ilona vytvořila Knížky o písmu.

Katrin Bittnerová

 

Kdo je Ilona Horníčková?

Nadšenec do života kolem sebe, do objevování stále nových věcí. S velkou touhou šířit poznatky dál. Jako grafická designérka mám možnost svoje poznatky šířit dál formou, která je vizuálně přitažlivá.

Jaké máš pocity po udílení cen? Jakou máš radost z ocenění Dobrý studenský      design, které jsi získala?

Mám radost, že se o písmu bude psát zase o trochu více. Mám radost, že bylo oceněno moje snažení. A doufám, že se knížky budou stahovat na mém webu Jsou zdarma!

Proč ses rozhodla zpracovávat toto téma?

Miluju písmo a chtěla jsem a chci všem ukazovat, jak moc je zajímavé a krásné!

Proč jsi rozdělila písmo do 4 knih? O čem každá pojednává?

Původní idea byla vytvořit jednu knihu, moje skvělá vedoucí doc. Kristýna Fišerová přišla s nápadem knížku rozdělit podle témat. To mi umožnilo graficky zpracovat každé téma na míru a mnohem lépe vyjádřit jedinečnost písem.

Písma a znakových systémů je neuvěřitelně moc. Rozhodla jsem se vybrat ta témata, která mě aktuálně nejvíce zajímala, a jsou dostatečně rozdílná a atraktivní pro čtenáře.

Knížka o gotice a metalu upozorňuje na vtipnou podobnost, kterou, domnívám se, nikoho zatím nenapadlo ukázat. Magické runy zase upozorňují na fakt, že písmo nemusí být jen nositelem sdělení, ale také součást magických rituálů. Čínské znaky reflektují jiné vnímání světa. Znalost čínského písma nám tak může poskytnout pohled i do způsobů naprosto odlišného myšlení. Bohatství písma názorně ukazuje rozdíly mezi písmy latinkového typu. Ač se jedná o stále stejný způsob zapsání jazyka, podoby jsou rozdílné. A rozdílnost je to krásná! 

Co písmo znamená pro tebe?

Výtvarné umění, které nese obsah skrze znaky a v další vrstvě skrze výtvarnost. Zabývám se nyní intenzivně japonskou kaligrafii, kde se nejenom výtvarnost výrazně projevuje. Můžete se těšit na moji další knížku, která bude jen o japonské kaligrafii a snad ji i vydám.

 

Děkuji za rozhovor.  

 

Více informací o práci na www.studentkydesign.cz  a www. typopiknik.cz

http://www.designcabinet.cz/souteze; http://www.designcabinet.cz/narodni-cena-za-studentsky-design-2018-dobry-studentsky-design-ziskali

                   

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu