Design Cabinet CZ

02.01. 2019

Rozhovor s nositelkou ocenění Dobrý studentský design 2018 Kristýnou Gregorovou

rozhovory

Přinášíme Vám rozhovor s nositelkou ocenění Dobrý studentský design 2018, kterou je Kristýna Gregorová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Kristýna vytvořila deskovou hru a nástěnnou časovou osu #100letí!

Katrin Bittnerová

                 

Kdo je Kristýna Gregorová?

To je až filozofická otázka na začátek! Kristýna Gregorová je normální holka, věčná studentka ilustrace, sběratelka dětských knížek a hlavně tvor, co rád tvoří. V tuto chvíli ji uchvátil dřevěný projekt JAA∞TY, kde s partnerem dostává ilustraci na dřevo a do prostoru. Ilustrace tak dostává doslova jiný rozměr i podobu. Je to radost!

Má ohromné štěstí na milující a podporující okolí a podmínky pro to, aby si tvořit mohla. Velké štěstí a zodpovědnost. Jedině omezující je čas a termíny. Ale dobře za ně. Jsou motivací, aby se snění přeměnilo ve skutečnost.

Jaké máš pocity po udílení cen? Jakou máš radost z Dobrého studentského designu, který jsi získala?

To je těžké popsat. Rozporuplné. V první chvíli jsem nechápala, pak měla radost velkou, ale poté jsem velmi brzy upadla do každodenních radostí a strastí. Nechci znít neuctivě, ale je to tak. Toto období mého posledního studentského roku je tak intenzivní, plné příprav na diplomovou práci, konec semestru, zakázek, zvládání těch nejobyčejnější činností jako pravidelně jíst a spát, že i když se to vše dělo něco přes týden zpět, přijde mi to už jako dávná minulost v mlze. Ale jsem moc ráda, že jsem letos došla! V minulém ročníku jsem si na výhru nevěřila, takže jsem o předávání přišla a zpětně mě to mrzelo.

Snažila ses Tvojí hrou zvýšit povědomí o historii Československa?

Ano! Nápad vyšel hlavně i z mé potřeby urovnat si, kdy byl jaký prezident, jak se měnil název naší země, duch doby… To, jak žili naši předci posledních sto let, má i velký vliv na to, jakými lidmi jsme my dnes. Je důležité znát svou historii, poučit se z chyb. Bohužel jak tak sleduji ankety, kde se ptají náhodných lidí, co se například stalo v roce 1968 a ti lidi neví, je to fakt smutné. Lidem nic nezazlívám, ve škole jsme třikrát probírali paleolit, ale k novodobým dějinám jsme se moc nedostali. Proto mě napadlo, kdyby všichni měli celé své dětství ve svých pokojíčcích takovou časovou osu (deskovou hru) a povídali by si o ní (nebo ji hráli) se svou rodinou, třeba by bylo povědomí o naší historii větší a výsledky voleb odlišné. A třeba taky ne.

Jaké zpracování jsi pro hru zvolila?

Odolné. Co nejodolnějik to šlo (přece jen bylo vymyšleno pro zvídavé děti). A taky skladné, doslova skládací leporelo. Aby si ho děti ve chvíli nečinnosti mohly hezky odložit do krabičky. Celé leporelo je laděné do národních barev. Techniku pro podkladové textury jsem zvolila linoryt. Každé desetiletí má tak svou linorytovou abstraktní texturu, která naznačuje duch doby, jak ho vnímám já. K linorytům jsem zvolila písmo Preissig, které je nejen české, ale k linorytům se krásně hodí. Z jedné strany je časová osa s možností hry. Hráči si mohou s figurkou „zažít“ celé naše století od roku 1918 až do současnosti (2018). Protože se jednalo o práci školní, v tvorbě leporela mi byly velice nápomocné doc. M. A. Barbara Šalamounová a doc. MgA. Kristýna Fišerová. Tímto jim děkuji.

Bavilo tě zpracovávat toto téma?

Moc! I když bylo často dost emotivní, až depresivní. Přece jen posledních 100 let naší historie nebyla procházka růžovým sadem, a často ti nejodvážnější končili velice zle. Přesto jsem za tento projekt opravdu ráda. Nápad přišel tak nějak sám díky úkolu ve škole, kde jsme měli zpracovat něco na téma rok 1948. A proč si tedy neobsáhnout všechny "osmičky" a "devítky", když máme letos tak výjimečný rok? Realizace byla opravdu rychlá a zábavná. Některé projekty se stávají zdlouhavé tak moc, že vás i samotné přemýšlení nebaví a do realizace už nemáte ani energii. S leporelem #Století! jsem to měla přesně naopak. Jako by už někde existovalo a jen si mě zvolilo, abych ho vytvořila. Teď už jen vymyslet, jak jej zpřístupnit i dětem, pro které bylo #Století! určeno.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Více informací v příloze a na http://www.studenstskydesign.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu