Design Cabinet CZ

25.12. 2018

Rozhovor s nositelkou ocenění Dobrý studentský design 2018 Zuzanou Votrubcovou

rozhovory

Přinášíme Vám rozhovor s nositelkou ocenění Dobrý studentský design 2018, kterou je Zuzana Votrubcová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Zuzana vytvořila Průvodce sazbou v Adobe InDesign we trust.

Katrin Bittnerová

 

Kdo je Zuzana Votrubcová?

Půl království bych dala, kdybych to věděla. Nevím, kde začít. Možná by bylo snazší říci, co nejsem, ale i to není úplně snadné. Myslím, že odpověď na tuto otázku by byla spíše na mém okolí. Za sebe vím, že mám blíže k tomu, mít hlavu v oblacích, než například ke kvantové teorii pole.

Jaké máš pocity po udílení cen? Jakou máš radost z Dobrého studentského designu, který jsi získala?

Mám z ocenění radost hlavně proto, že je to skvělá forma poděkování všem, kteří mne při tvorbě příručky podpořili a zároveň je úspěch v této soutěži možností, jak dát o knize vědět.

Proč ses rozhodla zpracovávat průvodce InDesignem?

Prvním impulsem pro zpracování průvodce sazbou v InDesign pro mne byla stáž ve studiu Jany Štěpánové a Jakuba Krče, kde jsem si uvědomila, jak málo s tímto programem umím, a jak moc je třeba jej umět dobře ovládat. Hlavním důvodem však bylo zjištění, že moji spolužáci i ostatní studenti grafického designu a souvisejících oborů, ať už středních nebo vysokých škol, s tímto programem vice či méně bojují úplně stejně jako já před absolvováním stáže.

Snažila jsem se tedy najít příručku, která by krok za krokem vysvětlila, jak v programu InDesign vysadit knihu a pracovat s jednotlivými objekty, které v ní mohou být umístěné. Našla jsem sice velké množství jednotlivých návodů vysvětlujících části pracovního postupu, ale žádný z nich neodpovídal mým představám o jednoduché příručce, která by krok za krokem provedla studenta vizuálně poutavou formou celým procesem sazby knihy nebo skript.

Myslíš, že tyto vody nejsou ještě tolik zmapované?

K InDesignu lze snadno najít obrovské množství návodů vysvětlujících například, jak vytvořit číslování stránek a další prvky sazby, ale ucelený návod, který by krok za krokem vysvětlil, jak vysadit knihu jsem ani v češtině, ani v angličtině, nebo francouzštině nenašla. Po rešerších, průzkumu mezi studenty a konzultacích s vedoucí ateliéru doc. MgA. Kristýnou Fišerovou a Mgr. Filipem Blažkem jsem došla k závěru, že takováto příručka opravdu neexistuje, ačkoliv by byla studenty i profesory velmi vítaným materiálem. Příručka, kterou jsem vytvořila proto není přepisem existujících návodů, ale je vytvořena z pohledu studenta, který se potřebuje v relativně krátkém čase prokousat sazbou a zároveň si chce být jist, že neopomenul žádný důležitý krok. Příručku jsem se rozhodla zároveň vytvořit v tištěné formě, jelikož mi přijde praktičtější. Není třeba neustále přepínat mezi programem a oknem, ve kterém má student návod, jak vybranou věc řešit, ani složitě hledat v záložkách internetových prohlížečů, případně stopáži v návodu, který je formou videa. Zároveň lze do příručky snadno vpisovat poznámky, nebo ji vzít kamkoliv sebou.

Jaký je tvůj vztah s InDesignem?

Ačkoliv byly začátky našeho vztahu komplikovanější, momentálně je pro mne InDesign skvělým programem k práci i realizaci dalších projektů a zároveň vidím, kolik dalších užitečných věcí v něm lze objevit. Díky práci na příručce jsem měla možnost se více seznámit s jeho užitím v praxi i najít cestu, jak program založený na systémovém fungování udělat zajímavý pro studenty, kteří mají blíže ke kreativním věcem. V InDesignu pracuji velmi ráda a už pro mne není nedobytným „ostrovem pokladů“.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Více informací o práci na www.studentskýdesign.cz

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu